Dôvodom nie je podľa komisie sledovanie súkromia ľudí, ale zabezpečenie dát, ktoré môžu byť zásadne dôležité pri stíhaní teroristov či iných zločincov.
"Je to veľmi vyvážený návrh, ktorý berie do úvahy základné právo na bezpečnosť, ale aj na súkromný život," vyhlásil včera komisár Franco Frattini. Dodal, že záznamy sa netýkajú obsahov hovorov či listov, ale toho kto, ako často, komu a kedy volal či posielal e-mail.
Európska komisia predložila vlastný návrh bez ohľadu na to, že sa členské krajiny snažia už niekoľko mesiacov dohodnúť na vlastnom riešení. Frattini je presvedčený, že jeho plán je lepší. Rozdiel je v tom, že ak by prešiel návrh komisie, stal by sa z neho záväzný zákon. Kým členské štáty by zostali "len" pri medzinárodnej dohode, ktorej schvaľovanie by mohlo dlho trvať.
Slovenská vláda podobný plán na rokovaní rezortných ministrov podporuje. Na konečnej podobe vlastného návrhu sa majú uzniesť v októbri. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH tvrdí, že už teraz sa pomocou týchto údajov podarilo usvedčiť páchateľov závažnej kriminality.
Jeho nadšenie však nepodporujú viacerí poslanci, ktorí sa obávajú zneužívania uchovávaných údajov. Patria medzi nich aj predseda brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák zo Smeru a šéf výboru na kontrolu SIS Viliam Soboňa z HZDS.
Aj návrh európskej komisie podlieha schváleniu príslušných ministrov krajín únie, ktorí pracujú na vlastnom riešení. Tí sa zatiaľ nemôžu dohodnúť hlavne na tom, kto ponesie zodpovednosť za nárast nákladov za ďalšie skladovanie telekomunikačných dát.
Hlavnými propagátormi nových opatrení sú Briti, ktorí ešte s Írmi a Švédmi chcú príslušné dáta skladovať až tri roky.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, rp