Tymošenková hodila Juščenkovi rukavicu v podobe spoločného sformovania vlády. FOTO-TASR/EPA
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko stratil pevnú pôdu pod nohami. Po neúspešnom hlasovaní o jeho kandidátovi na premiéra sa politická kríza prehĺbila. Krajina je už dva týždne bez premiéra.
Napriek tomu, že to bol Jurij Jechanurov, komu poslanci nedali potrebných 226 hlasov, porazeným bol v skutočnosti prezident. Juščenko preto začal znovu hovoriť o zakopaní vojnovej sekery s Juliou Tymošenkovou, ktorej vládu pred dvoma týždňami odvolal. Prinútila ho k tomu blamáž v parlamente.
Risk
"Stavil na to obrovský politický kapitál. On ho nominoval a presviedčal poslancov, aby zaň zdvihli ruku. Druhú porážku si už nemôže dovoliť," povedal SME riaditeľ Centra pre európske a medzinárodné štúdiá Hryhorij Nemyrija.
Odvolaním premiérky Julie Tymošenkovej sa koalícia "oranžovej revolúcie" rozpadla. V parlamente Juščenko stratil podporu jej bloku a skomplikoval si ďalšie manévrovanie.
Keď o Tymošenkovej hlasovali na začiatku roka, podporilo ju 373 poslancov. Jechanurova v utorok len 223. Ak by sa to zopakovalo, Juščenko má naozaj vážny problém.
Podľa politológa Nemyriju Juščenko v dnešnej situácii nemá veľmi na výber. "Buď opadnú emócie a nájde spoločnú reč s Tymošenkovou, s ktorou ho spájajú podobné euroatlantické ambície, alebo zaloví v opozičných vodách. V tom prípade sa však môže hlbšie zapliesť s minulosťou v krajine."
Prípadné koketovanie s politikmi blízkymi exprezidentovi Leonidovi Kučmovi môže vážne poškodiť jeho imidž. Oranžová revolúcia bola postavená práve na konci režimu známeho ako "kučmizmus".
"Máme ešte sedem mesiacov predvolebnej kampane, krajina však nemôže vydržať vojnu všetkých proti všetkým. Musíme nájsť cement, ktorý spojí parlament aj ľudí na Ukrajine," povedala včera Tymošenková a Juščenkovi ponúkla možnosť spoločného sformovania vlády.
Taktika
Podľa Nemyriju, ktorý bol v minulosti poradcom Tymošenkovej, by expremiérka napriek sporom a tomu, že do volieb pôjde každý zvlášť, rada zostala Juščenkovým spojencom na ceste do Európskej únie a NATO. "Otázka je, či je prezident ochotný spraviť ústupky a dištancovať sa od určitých ľudí vo svojom okolí."
Juščenko sa snaží na druhý pokus presadiť svojho kandidáta. Súčasne prijal Tymošenkovej ponuku a vyzval ju, aby uzatvorili prímerie. Najbližšiu taktiku si zatiaľ nechal pre seba.
Parlament: Kučma dal zabiť Gongadzeho
KYJEV - Zavraždenie investigatívneho novinára Georgea Gongadzeho naplánoval bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma. Taký je výsledok vyšetrovacej parlamentnej komisie, ktorá sa prípadom zaoberala niekoľko rokov.
Správu, v ktorej za hlavných organizátorov politickej vraždy označili Kučmu a bývalého ministra vnútra, schválila komisia jednohlasne. Väčšina poslancov (342) odporučila jej odovzdanie Generálnej prokuratúre.
"Zorganizovali absolútne vymazanie Gongadzeho," povedal šéf vyšetrovacej komisie Hryhorij Omelčenko (na snímke TASR/AFP). Do vraždy sa podľa neho zaplietol navádzaním aj bývalý šéf Kučmovej kancelárie a súčasný predseda parlamentu Volodymyr Lytvyn, ktorého vyzval na odstúpenie. Lytvyn obvinenia odmietol a Omelčenka obvinil z provokácie. Nevinný sa cíti aj Leonid Kučma. Exminister vnútra Kravčenkov v marci spáchal samovraždu. (rek)