
Vývoj inflácie (medziročné zmeny v percentách)
BRATISLAVA – Ceny tovarov a služieb rástli v januári najpomalšie za posledné tri roky. Medziročná miera inflácie dosiahla 6,2 percenta, čo je hodnota najnižšia od konca roka 1998.
Okrem stabilizácie cenového vývoja sa podľa analytikov pod výsledky januárovej inflácie podpísala aj menšia ochota vlády v období pred voľbami upravovať regulované ceny. Tento rok by mal byť rast cien rekordne nízky. Centrálna banka očakáva, že v decembri sa bude inflácia pohybovať v intervale 3,5 až 4,9 percenta.
Najviac minulý mesiac oproti januáru 2001 zdraželo poštovné a ceny telekomunikácií, alkoholu a tabaku a náklady na bývanie. V medzimesačnom porovnaní pritom rástli spotrebiteľské ceny rýchlejšie ako na konci minulého roka. Takýto vývoj sa však očakával. Súvisí s úpravami regulovaných cien, nepriamych daní a sezónnymi vplyvmi.
Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku býva začiatok roka charakteristický tým, že sa nahromadí niekoľko inflačných tlakov. „A nebolo to inak ani teraz.“ Minulý mesiac najviac zdraželi cigarety, čo vyvolalo zvýšenie spotrebnej dane z tabaku. Deregulácia cien tepla pre domácnosti sa odrazila na nákladoch na bývanie. Pre toto obdobie bol typický nárast cien potravín a nealkoholických nápojov, keď zdraželo najmä ovocie a zelenina. Po vyše polroku klesania sa zvýšili aj ceny pohonných látok. Výsledkom bolo zvýšenie hladiny spotrebiteľských cien o 1,5 percenta.
Najnovšie údaje o vývoji cien nebudú pravdepodobne viesť centrálnu banku k zníženiu úrokových sadzieb. Pokles inflácie spôsobuje hlavne nižšia miera administratívnych opatrení, nie oslabenie dopytových tlakov. „Tento pokles je tak pre národnú banku falošným signálom,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega. „Prekážkou uvoľnenia menovej politiky je prehlbovanie vonkajšej nerovnováhy (deficit bežného účtu) a fiškálne riziká,“ dodal Ondriska.
Štatistický úrad vypočítal najnovšie údaje už podľa nového spotrebného koša. V ňom sa predovšetkým zvýšilo zastúpenie nákladov na bývanie a klesla váha potravín a nápojov. „To však neprinieslo významné zmeny,“ skonštatoval ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.
Podľa Pregu budú nižšie deregulácie vplývať na trend poklesu inflácie aj v ďalších mesiacoch. „V lete by mohla klesnúť pod štyri percentá, ku koncu roka by mala korigovať späť k piatim percentám,“ povedal. Daniel Kordík z VÚB predpokladá, že do spotrebiteľských cien sa čiastočne prenesie zvýšenie cien plynu pre výrobnú spotrebu. To bude znižovanie inflácie tlmiť. „Trend poklesu by okrem toho mohol nepriaznivo ovplyvniť predovšetkým vývoj cien potravín. Rizikom je aj ťažko predvídateľný vývoj svetových cien ropy,“ myslí si Kordík.
JANA BRONDOŠOVÁ
najvyššie medzimesačné prírastky cien
alkohol, tabak 7,0 %
potraviny, nealko, bývanie 1,7 %
hotely, reštaurácie 1,2 %
doprava 0,7 %
najvyššie medziročné prírastky cien
pošty, telekomunikácie 16,6 %
alkohol, tabak 11,2 %
bývanie 10,3 %
hotely, reštaurácie 7,9 %