
Herečka Jennifer Connellyová, protagonistka filmu Čistá duša, ktorý je premietaný aj na festivale v Berlíne, bola nominovaná na Oscara v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe. FOTO – REUTERS
duša (A Beautiful Mind) a Iris. Projekcie posledných dvoch usporiadatelia dobre načasovali na deň zverejnenia nominácií. Získali ich spolu jedenásť.
A oba majú mnoho spoločného. Ich hrdinami sú reálne existujúci ľudia, obaja postihnutí – autorka 26 románov Iris Murdochová trpí Alzheimerovou chorobou, matematik John Nash zasa schizofréniou, obaja majú oporu vo svojich životných partneroch. Režiséri stavali svoje filmy predovšetkým na hereckých výkonoch a nevyhli sa pritom istej prvoplánovitosti zobrazenia osudov svojich hrdinov. Judi Denchová za postavu starej Iris s prihliadnutím na úlohu v The Shipping News zatiaľ podľa mňa patrí k horúcim kandidátkam na cenu pre najlepšiu herečku.
Dobrá správa zo CNN
Na príchod Russella Crowa čakalo množstvo fanúšikov a najmä fanúšičiek a o tlačovú konferenciu k filmu Čistá duša bol veľký záujem. Film získal už niekoľko ocenení – štyri Zlaté glóbusy (film, Russell Crowe, Jennifer Connellyová za vedľajšiu úlohu a Akira Goldsman za scenár) a Jennifer Connellyová Cenu Amerického filmového inštitútu pre najlepšiu herečku – a včera k nim pribudlo osem nominácií na Oscara. Štvorica nominovaných priletela do Berlína: Jennifer Connellyová, Russell Crowe, režisér Ron Howard a scenárista Akira Goldsman.
Russell Crowe s vlasmi na plecia a krátkou bradou sa o nominácii, rovnako ako ďalší traja, dozvedel v hotelovej izbe zo CNN. „Na tomto filme mi veľmi záležalo,“ povedal Howard. „So svojimi partnermi z Image Films sme na ňom pracovali tri roky. Osem nominácií prakticky v každej kategórii, v ktorej sme ich mohli získať, pre mňa ako režiséra veľa znamená. Je to silný film poháňaný dopredu náročnou postavou. Nikto z nás by nebol nominovaný, keby Russell Crowe neodviedol svoju prácu tak, ako to urobil v tomto filme. Som mu za to vďačný ako priateľ, režisér i producent.“
„Pracovať s Russellom Crowom, Jennifer Connellyovou a Ronom Howardom súčasne, vychutnávať s nimi atmosféru počas nakrúcania, to je udalosť, ktorá sa stáva v živote len raz. Nominácie na Oscara dostávajú zväčša iní ľudia. Som rád, že som ju dostal i ja. Teraz si môžem pokojne sadnúť a oddychovať až do konca svojej kariéry,“ povedal scenárista Goldsman.
Stále nespokojná hviezda
Hoci vo filme hrá Crowe skvelého matematika, tento predmet nebol jeho veľkým priateľom. Možno i preto, že ho doučoval prisťahovalec z Maďarska, ktorý ešte nevedel po anglicky. „Ale neľutujem to,“ povedal Crowe. „Udelenie Oscara za Gladiátora nič nezmenilo na mojom pocite z práce. Stále som nespokojný. I keď pre mňa ako herca je to veľmi užitočné.“
Crowe odmietol špekulácie, že Hollywood oceňuje úlohy hendikepovaných ľudí. „V prvom rade to bol výborný scenár. A páčila sa mi postava, ktorá bola veľkou výzvou. Keď sme začínali práce na filme, ľudia zo štúdia by si možno želali nakrúcať film o niečom inom. Dnes, keď zarobil už 113 miliónov dolárov, to neľutujú. Príbeh schizofrenického matematika nie je klasickým príkladom predlohy komerčného filmu. Nešiel som do toho preto, že by som chcel získať nejakú cenu. Ale preto, že ma tá úloha fascinovala. A stále ma fascinuje.“
Crowe spomenul i svoju dobrú priateľku Nicole Kidmanovú. „Teraz práve nakrúca vo Švédsku s Larsom von Trierom, a tak ju čakajú zlé dni. Ale nominácia na Oscara jej možno zlepší náladu.“
Autor: Berlín(Autor je člen programovej komisie MFF Bratislava, akreditovaný za SME)