Návrh poslanca Petra Matějů z Únie slobody predpokladal, že ročné školné by sa malo pohybovať v rozmedzí 6500 až 26-tisíc korún. Návrh, ktorý v januári zamietla vláda, sa včera nedostal do ďalšieho čítania vďaka poslancom ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.
Unionistov podporili len poslanci ODS. Bol to už tretí neúspešný pokus pravice o spoplatnenie štúdia.
Česká vláda poslanecký návrh na zavedenie školného zamietla 9. januára, pretože je podľa kabinetu v rozpore s jeho programovým vyhlásením. Podpredseda vlády Pavel Rychetský aj včera zopakoval, že po spoplatnení vysokých škôl by klesol počet rodín ochotných dať deti na štúdiá. Matějů navrhol, aby študenti platili školné zodpovedajúce asi štvrtine toho, čo na jedného študenta dáva štát. Priemerné školné by sa podľa návrhu prvý rok pohybovalo okolo 14-tisíc korún ročne a postupne by sa mohlo zvýšiť. Časť peňazí by mala ísť do štipendijných fondov a časť na prevádzku škôl. Študenti by na platby mohli získať peniaze zo štátom garantovaných pôžičiek od bánk a úrok by nemal presiahnuť 7,5 percenta.
S návrhom na zavedenie školného minulý rok napokon súhlasili aj rektori vysokých škôl, čo prekvapilo študentov aj vládu. Rektori sú ale za zjednodušenie a zmenu princípov systému pôžičiek a zjednodušenie stanovovania ich výšky. Štát odľa rektorov musí zostať hlavným zdrojom vysokého školstva a školné nesmie byť také vysoké, aby vytváralo sociálnu bariéru. (čtk, tasr)