
Korutánsky premiér J. Haider na „humanitárnej misii“ u irackého prezidenta Saddáma Husajna. FOTO - REUTERS
VIEDEŇ, WASHINGTON - Bývalý predseda rakúskej extrémne pravicovej strany slobodných (FPÖ) a korutánsky hajtman Jörg Haider včera po návrate z kontroverznej návštevy Iraku vyhlásil, že bol na humanitárnej misii. Ako jeden z mála politikov sa ale stretol so Saddámom Husajnom. Jeho „humanitárnu misiu“ včera ostro odsúdili Spojené štáty, ale aj všetky rakúske politické strany.
„Odovzdal som v Bagdade predovšetkým prístroje pre krvnú banku, ktoré pomôžu hlavne mnohým deťom, ktoré ochoreli na leukémiu,“ vyhlásil Haider v Klagenfurte. Dar je podľa jeho slov výsledkom zbierky, ktorú organizoval ako člen Rakúsko-irackej spoločnosti.
Haider zopakoval, že Irak navštívil ako súkromná osoba. V Bagdade ho ale prijali najvyšší predstavitelia tamojšieho režimu - podpredseda vlády Tárik Azíz a dokonca aj prezident Saddám Husajn. O rokovaniach s najvyššími potentátmi irackého režimu tvrdil, že ich obsahom bol „politický dialóg o spoločnom boji proti terorizmu“.
Bagdad podľa neho nemá záujem stať sa prestupnou stanicou teroristov a uistil ho, že žiadny z teroristov zadržaných po 11. septembri nepochádza z Iraku. Okrem toho vraj z poverenia arabských štátov rokoval o možnom prepustení vojnových zajatcov medzi Irakom a Iránom a tiež medzi Irakom a Kuvajtom. Podľa irackých médií vyzval Haider OSN, aby ukončila sankcie voči Iraku. Kritizoval tiež americkú politiku v tejto oblasti.
Proti Haiderovej návšteve Iraku naďalej ostro protestujú rakúske opozičné strany, ktoré včera vyzvali kancelára - ľudovca Wolfganga Schüssela (ÖVP), aby sa od cesty jednoznačne dištancoval. Strana FPÖ, ktorú Haider neoficiálne vedie, je koaličným partnerom ľudovcov.
Spojené štáty vyjadrili v obavy z Haiderovej cesty a upozornili ho, že svojou nevhodnou návštevou len podporil Bagdad. USA adresovali svoje obavy aj rakúskej vláde, povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.
Iránska agentúra INA oznámila, že Haider ubezpečil Husajna o solidarite rakúskeho obyvateľstva s irackým ľudom a jeho múdrym vedením. Irackému prezidentovi odovzdal „pozdravy rakúskeho ľudu a FPÖ“ a vyslovil želanie, aby sa prehĺbili vzťahy medzi Irakom a Rakúskom, ako aj medzi slobodnými a vládnucou stranou Baas.
Rakúska agentúra APA pripomína, že od irackej agresie proti Kuvajtu v roku 1990 navštívil Bagdad z európskych politikov iba nacionalista Vladimir Žirinovskij a Jean-Marie Le Pen. Ich strany sa však vo svojich krajinách nepodieľajú na vláde.
(zah, čtk, tasr)