
Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš označil dôvody návrhu na svoje odvolanie odborne nekvalifikované a ničím nepodložené. Na podobné procesy je už zvyknutý, pretože, ako povedal, je to v poradí tretí pokus.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Slovensko sa včera ocitlo na pokraji vážnej politickej krízy. Opozičné HZDS sa druhýkrát v tomto volebnom období pokúsilo odvolať vicepremiéra Ivana Mikloša. Koaličné politické strany SDĽ a SOP do poslednej chvíle tajili, či sa pridajú k opozícii.
Premiér Mikuláš Dzurinda pohrozil pádom celej vlády, ak sa SDĽ a SOP pridajú k opozícii a Mikloša odvolajú. Pred poslancami vyhlásil, že v takom prípade podá demisiu. O svojom rozhodnutí informoval aj prezidenta republiky.
„Akceptujem to, urob ako myslíš,“ boli slová, ktorými mu prezident odpovedal. Denníku SME to povedal jeho hovorca Ján Füle. Prezident by prijatie Dzurindovej demisie považoval za jedno z najťažších rozhodnutí, ktoré by v živote musel urobiť. Znamenalo by totiž nielen vážny vnútropolitický otras, ale aj ohrozenie integračných ambícií Slovenska.
Aj preto prezident navrhol zvážiť aj ďalšie možnosti, lebo táto vláda zažila už viac výmen svojich členov.
Dzurinda povedal, že jeho prípadná demisia by sa nevzťahovala len na Mikloša, ale na ktoréhokoľvek člena vlády odvolaného na návrh opozície. „Bude tu nepochybne povedané veľké množstvo demagógie. Podstatné je, že tu bude základný zápas, či Mečiar a jeho privatizéri získajú väčšinu a podarí sa im povaliť vládu,“ povedal včera premiér v parlamente.
Vláda ako celok včera na obed Ivana Mikloša podporila, ale predseda SDĽ a minister Pavel Koncoš oznámil, že ministri jeho strany sa k takému stanovisku vlády nepripoja.
Poslancov SDĽ premiérova hrozba demisie zaskočila a viacerí hovorili, že je to nátlak.
Predseda SOP Pavol Hamžík napriek premiérovým slovám s demisiou nepočítal. „My sme sa už rozhodli,“ povedal pred začatím schôdze, nepovedal však, ako. „Nekoordinujeme to ani s HZDS, ani s SDĽ. Rozhodujeme sa podľa seba.“
Večer mal počas schôdze zasadnúť Republikový výbor SDĽ a dohodnúť sa, ako by mali poslanci za SDĽ hlasovať.
V čase pred našou uzávierkou to vyzeralo skôr tak, že Mikloš ostane v kresle. Hlasovanie sa očakávalo až nadránom.