Streda, 17. júl, 2019 | Meniny má Bohuslav

Abelovský: Provízia za Kia je menej ako 30 mil.

BRATISLAVA - Provízia nezávislého poslanca a advokáta Miroslava Abelovského za právne služby vlastníkom pôdy pod automobilku Kia pri Žiline je podľa jeho slov "oveľa nižšia" ako 30 miliónov korún. Jej výšku však zverejní až v majetkom priznaní, ktoré ...

Poslanci - advokáti nespokojných majiteľov pôdy pod Kia Ján Drgonec (vľavo) a Milan Abelovský. Včera na slová predsedu Smeru Roberta Fica o tom, že cena jedného hlasu nezávislého poslanca sa začína na 15 miliónoch reagoval aj Drgonec. Fico ohovára a šíri lži preto, aby hral svoju politickú hru, povedal. Fico ako konkrétny príklad uviedol prípad Miroslava Abelovského, ktorý získa časť z miliónov korún, ktoré štát doplatí za pozemky pod automobilkou KIA Motors a závodom Hyundai Mobis. Podľa Drgonca vzťah advokáta a klienta môže za klientelistický označiť len imbecil. Novinárom na tlačovke Drgonec povedal: "Neprizval som vás sem, aby som šíril informácie o imbecilite docenta Fica. On imbecilitu iba predstiera z toho dôvodu, že veľmi dobre vie, že nie je žalovateľný za výroky, ktoré povie ako poslanec Národnej rady." FOTO - ARCHÍV TASR

BRATISLAVA - Provízia nezávislého poslanca a advokáta Miroslava Abelovského za právne služby vlastníkom pôdy pod automobilku Kia pri Žiline je podľa jeho slov "oveľa nižšia" ako 30 miliónov korún. Jej výšku však zverejní až v majetkom priznaní, ktoré poslanci musia podať parlamentu. "Dovtedy je to obchodné tajomstvo."

O svojej odmene, s ktorou majitelia pozemkov súhlasili v zmluvách o právnom zastupovaní, sa Abelovský pre SME vyjadril ako o "ľudovej". Na otázku, či nemal ľudí zastupovať ako poslanec zadarmo, odvetil: "Nemal som dôvod prijať takýto socialistický záväzok. To prenechávam pánovi Ficovi." Členka petičného výboru majiteľov Margita Mravcová takisto nechce presnú výšku advokátovej provízie zo sumy, ktorú od vlády v spore získali, prezradiť. "Je to menej ako 8 percent." Nechce hovoriť o podrobnostiach, ako pri hľadaní advokáta narazili na Abelovského. "Dostali sme tip a kontakt s pánom poslancom nám sprostredkovali starostovia obcí."

Poslancom prácu v advokácii umožňuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, tzv. zákon o konflikte záujmov. Podľa neho verejný funkcionár síce nesmie podnikať, ale "to sa nevzťahuje na výkon povolania, ktoré môže vykonávať len fyzická osoba za zákonom ustanovených podmienok". Výnimke vyhovuje aj povolanie advokáta.

Zákon o advokácii hovorí, že advokátom je ten, kto je zapísaný do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory a advokátske povolanie "je slobodné povolanie, ktoré možno vykonávať len podľa tohto zákona". Zákon o konflikte záujmov navrhli poslanci Ján Drgonec, Dušan Jarjabek, László Köteles, Jirko Malchárek, Pavol Minárik, Peter Miššík a Vlastimil Ondrejka. Parlament ho schválil koncom mája minulého roka.

Desaťpercentná odmena pre advokáta je bežná

Zvyčajný zárobok advokáta, ak sa s klientom dohodne o podiele z hodnoty veci, o ktorú sa vedie spor, je do desať percent. Ak ide o náročný spor s veľmi neistým výsledkom, býva odmena aj vyššia.

Slovenská advokátska komora neprijala žiadne uznesenie, ani odporúčanie pre svojich členov, koľko si majú za svoju činnosť pýtať. Hovorkyňa komory Nadežda Ondrišová poukázala na zákon, ktorý ako maximálnu hranicu podielovej odmeny určuje 20 percent. Na jej plné vyplatenie má advokát právo len ak spor vyhrá, ak nie, môže žiadať iba náhradu výdavkov.

Okrem podielovej odmeny si advokát môže s klientom odmenu dohodnúť aj podľa počtu odpracovaných hodín alebo paušálne. Inak sa jeho odmena vypočíta pomocou tarify, ktorú určuje zákon. (rp)

Poslanci - advokáti

 • Miroslav Abelovský
 • Ján Cuper
 • Ladislav Polka
 • Ján Drgonec
 • Gábor Gál
 • Alexej Ivanko
 • Jana Laššáková
 • Ján Pataky

Zdroj: Slovenská advokátska komora

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 2. Už to na vás niekedy padalo?
 3. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 4. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 5. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 6. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 7. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 9. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 10. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70%
 1. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 2. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 3. Tipy kde ušetríte najviac a čo si rozhodne nenechajte újsť
 4. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 5. Už to na vás niekedy padalo?
 6. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 7. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 8. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 9. S Erasmom v Českej republike
 10. Životné jubileum profesora Ing. Ivana Gschwendta, DrSc.
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 23 536
 2. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 378
 3. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 9 622
 4. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 8 844
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 7 250
 6. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 6 452
 7. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 5 792
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 5 070
 9. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 3 885
 10. Najväčšia banka zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 % 3 407