Poslanci - advokáti nespokojných majiteľov pôdy pod Kia Ján Drgonec (vľavo) a Milan Abelovský. Včera na slová predsedu Smeru Roberta Fica o tom, že cena jedného hlasu nezávislého poslanca sa začína na 15 miliónoch reagoval aj Drgonec. Fico ohovára a šíri lži preto, aby hral svoju politickú hru, povedal. Fico ako konkrétny príklad uviedol prípad Miroslava Abelovského, ktorý získa časť z miliónov korún, ktoré štát doplatí za pozemky pod automobilkou KIA Motors a závodom Hyundai Mobis. Podľa Drgonca vzťah advokáta a klienta môže za klientelistický označiť len imbecil. Novinárom na tlačovke Drgonec povedal: "Neprizval som vás sem, aby som šíril informácie o imbecilite docenta Fica. On imbecilitu iba predstiera z toho dôvodu, že veľmi dobre vie, že nie je žalovateľný za výroky, ktoré povie ako poslanec Národnej rady." FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Provízia nezávislého poslanca a advokáta Miroslava Abelovského za právne služby vlastníkom pôdy pod automobilku Kia pri Žiline je podľa jeho slov "oveľa nižšia" ako 30 miliónov korún. Jej výšku však zverejní až v majetkom priznaní, ktoré poslanci musia podať parlamentu. "Dovtedy je to obchodné tajomstvo."
O svojej odmene, s ktorou majitelia pozemkov súhlasili v zmluvách o právnom zastupovaní, sa Abelovský pre SME vyjadril ako o "ľudovej". Na otázku, či nemal ľudí zastupovať ako poslanec zadarmo, odvetil: "Nemal som dôvod prijať takýto socialistický záväzok. To prenechávam pánovi Ficovi." Členka petičného výboru majiteľov Margita Mravcová takisto nechce presnú výšku advokátovej provízie zo sumy, ktorú od vlády v spore získali, prezradiť. "Je to menej ako 8 percent." Nechce hovoriť o podrobnostiach, ako pri hľadaní advokáta narazili na Abelovského. "Dostali sme tip a kontakt s pánom poslancom nám sprostredkovali starostovia obcí."
Poslancom prácu v advokácii umožňuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, tzv. zákon o konflikte záujmov. Podľa neho verejný funkcionár síce nesmie podnikať, ale "to sa nevzťahuje na výkon povolania, ktoré môže vykonávať len fyzická osoba za zákonom ustanovených podmienok". Výnimke vyhovuje aj povolanie advokáta.
Zákon o advokácii hovorí, že advokátom je ten, kto je zapísaný do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory a advokátske povolanie "je slobodné povolanie, ktoré možno vykonávať len podľa tohto zákona". Zákon o konflikte záujmov navrhli poslanci Ján Drgonec, Dušan Jarjabek, László Köteles, Jirko Malchárek, Pavol Minárik, Peter Miššík a Vlastimil Ondrejka. Parlament ho schválil koncom mája minulého roka.
Desaťpercentná odmena pre advokáta je bežná
Zvyčajný zárobok advokáta, ak sa s klientom dohodne o podiele z hodnoty veci, o ktorú sa vedie spor, je do desať percent. Ak ide o náročný spor s veľmi neistým výsledkom, býva odmena aj vyššia.
Slovenská advokátska komora neprijala žiadne uznesenie, ani odporúčanie pre svojich členov, koľko si majú za svoju činnosť pýtať. Hovorkyňa komory Nadežda Ondrišová poukázala na zákon, ktorý ako maximálnu hranicu podielovej odmeny určuje 20 percent. Na jej plné vyplatenie má advokát právo len ak spor vyhrá, ak nie, môže žiadať iba náhradu výdavkov.
Okrem podielovej odmeny si advokát môže s klientom odmenu dohodnúť aj podľa počtu odpracovaných hodín alebo paušálne. Inak sa jeho odmena vypočíta pomocou tarify, ktorú určuje zákon. (rp)
Poslanci - advokáti
Miroslav Abelovský Ján Cuper Ladislav Polka Ján Drgonec Gábor Gál Alexej Ivanko Jana Laššáková Ján Pataky Zdroj: Slovenská advokátska komora