Je po voľbách, Merkelová aj Schröder idú z bilbordov dole. Kto zvíťazil a kto je porazený? Kto bude vládnuť? Táto otázka je zatiaľ bez odpovede. FOTO - REUTERS |
BERLÍN, BRATISLAVA - Nemecko i svet nevychádzajú z úžasu. Voľby, ktoré mali na nemeckej politickej scéne urobiť jasno, sa skončili patom. Kresťanská demokratka Angela Merkelová ani sociálny demokrat Gerhard Schröder v nedeľu nedostali dostatočný počet hlasov, aby mohli vytvoriť klasickú koalíciu. Musia nájsť netypické riešenie.
Hneď po oznámení prekvapujúcich výsledkov sa začal súboj o kancelársky úrad. Hoci obidve veľké strany vo voľbách stratili, ich lídri si nárokujú viesť krajinu.
Merkelová získala o necelé percento viac ako Schröder a má o tri poslanecké mandáty navrch. Schröder sa vyhlásil za morálneho víťaza, pretože dokázal nemožné, keď znížil viac ako desaťpercentný Merkelovej náskok spred volieb a prekazil opozícii nástup k moci. Pozorovatelia tvrdia, že chce psychicky zničiť oslabenú Merkelovú, aby mohol vytvoriť veľkú koalíciu s iným lídrom CDU/CSU. Možných povolebných koalícií je veľa, každá má zatiaľ nejaké ale.
Nemecko i Európu čakajú dlhé týždne neistoty. Burzy cenných papierov sa hneď po oznámení výsledkov otriasli v základoch. Padlo euro i ceny akcií. K zemi ich poslali znechutení akcionári automobiliek, ktorí začali strácať nádej na reformu trhu práce a daní.
Faktická remíza v Nemecku môže pre Slovensko a iné krajiny regiónu znamenať výhodu. "Fakt, že sa u nich znížili nádeje na uskutočnenie zásadných reforiem, môže pre nás aj do budúcna znamenať výhodu lepšieho podnikateľského prostredia, za ktorým budú odchádzať firmy z Nemecka," povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Autor: mim, ij