Reálny dizajn je o kompromise

V týchto dňoch pricestoval do Bratislavy na pozvanie Slovenského centra dizajnu a Francúzskeho inštitútu významný francúzsky dizajnér ERIC JOURDAN.

Eric Jourdan (43), francúzsky dizajnér, interiérový architekt a pedagóg. Žije v Paríži, učí na Ecole des Beaux Arts v Saint Étienne. Venuje sa najmä dizajnu nábytku a dizajnu informačných a orientačných systémov do verejného priestoru. Jednou z posledných realizácií bol komplexný informačný systém pre Cite internationale Universitaire v Paríži v roku 2003. Získal viac prestížnych ocenení, naposledy napríklad v roku 2004 najvyššie ocenenie v rešpektovanej nemeckej súťaži Red Dot za sedací nábytok Snowdonia pre Ligne roset. Na snímke vpravo ukážka z tvorby Erica Jourdana. FOTO - SCD

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V týchto dňoch pricestoval do Bratislavy na pozvanie Slovenského centra dizajnu a Francúzskeho inštitútu významný francúzsky dizajnér ERIC JOURDAN. Prišiel ako jeden z porotcov v súťaži Národná cena SR za dizajn. "Obráťte sa na výrobcov," hovorí v rozhovore pre SME. "To je jediné východisko pre to, aby dizajnérska scéna ožila. Netreba čakať a hovoriť, že podniky mlčia a nemajú záujem. Treba sa prekonať a presvedčiť ich. Viem, je to ťažké."

V Bratislave nie ste prvý raz. Čo tu upútalo vašu pozornosť?

"Vždy, keď sa sem vraciam, vnímam, ako sa toto mesto dynamicky mení. Je to pozoruhodné a progresívne, je tu naozaj cítiť pohyb. Najmä v porovnaní s Parížom, odkiaľ pochádzam. Je to stále to isté mesto, nič sa tam v poslednom čase nestavia. Paríž - to je múzeum."

SkryťVypnúť reklamu

Pracujete pre rôznych svetových výrobcov, za svoj dizajn získavate významné ocenenia. Čo je pre vás v súčasnom dizajne najdôležitejšie?

"Pracujem pre veľké aj malé firmy a nerobím v tom rozdiel. Pre mňa je dôležitejšie, aby sa veci, ktoré robím, dostali čo najviac medzi ľudí. Aby ich zaujali, aby im spríjemnili život, aby boli dostupné, to znamená, aby neboli veľmi drahé."

Dizajn je aj o komunikácii tvorcu a výrobcu. A dizajnér je často zo strany výrobcu vystavený silnému tlaku. Vznikajú kompromisy. Akú s tým máte skúsenosť?

"Reálny dizajn je naozaj o kompromise. Mám pocit, že neexistuje produktový dizajn bez kompromisu. Ak áno, je to už umelecké dielo. Existuje veľa príkladov dizajnérov, ktorí predložili návrh, výrobca to vyrobil a nakoniec to nik nekupoval. Sú aj opačné situácie. Obe strany sa musia vzájomne počúvať a rešpektovať, len tak to môže fungovať."

SkryťVypnúť reklamu

Cítite ako dizajnér pri tvorbe zodpovednosť za to, čo vypustíte do sveta?

"Samozrejme, hlavne keď robím úpravy mestských exteriérov alebo orientačné značenie. Tam je obrovská zodpovednosť za službu, v takých prípadoch slúžim verejnosti. Vo verejnom sektore je viac zodpovednosti, a navyše, sú to verejné peniaze, sú to peniaze krajiny, naše peniaze."

Boli ste porotcom Národnej ceny SR za dizajn 2005. Videli ste to najnovšie, čo v slovenskom dizajne vzniklo. Aký to bol pohľad?

"Je ťažké hodnotiť za taký krátky čas, ale pochopil som, že na Slovensku je veľmi vyspelá kultúra grafického dizajnu, a naopak, produktový dizajn sa ešte len formuje. Grafický dizajn, najmä ten študentský, je oveľa uvoľnenejší a novátorskejší ako vo Francúzsku. Celkovo sú vaše študentské produkty zaujímavejšie ako tie od profesionálov. A to je dobre pre vašu budúcnosť."

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA - Koncert orchestra a zboru Slovenskej filharmónie otvorí zajtra 40. ročník medzinárodného hudobného festivalu Moravská jeseň v Brne. Vystúpia tam s Vojnovým rekviem Benjamina Brittena, ktoré odohrajú aj na prvom koncerte 41. Bratislavských hudobných slávností v piatok. V Janáčkovom divadle v Brne okrem Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru vystúpia aj traja sólisti: sopranistka Lada Biriucová, tenorista Christopher Gillett, barytonista Leslie John Flanagan a austrálsky dirigent Paul Kildea. Vojnové rekviem z pera anglického skladateľa malo premiéru v roku 1962 v ruinách Hitlerom zničenej katedrály v Coventry. (tasr)

Autor: ĽUBICA HUSTÁ(Autorka je teoretička umenia)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 264
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 408
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 011
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 187
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 922
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 577
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 023
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 667
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu