FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Rovnakým spôsobom by sa mali mzdy zvýšiť všetkým zamestnancom vo verejnej službe a zamestnancom v štátnej službe by platy mali narásť o päť percent. "Na zvýšenie by sa mali použiť prostriedky z priorít vlády," povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan.
Presná výška potrebných finančných prostriedkov by mala byť známa do 15. októbra, platy by sa mali zvýšiť od 1. júla 2006. Odborári však požadujú nielen nárast základných platov, ale aj osobných príplatkov. V prípade zamestnancov v štátnej službe by mohli dostávať maximálne o tri percentá viac, pre učiteľov chcú zabezpečiť takzvaný kariérny rast. Finančne motivovaní by boli tí pedagógovia, ktorí si dopĺňajú vzdelanie. "Chceme ho spustiť už od 1. januára budúceho roka a to bez ohľadu na to, či bude prijatý školský zákon, ktorý kariérny rast mal priniesť," povedal Gašperan.
Nárast platov požaduje aj ministerstvo školstva. Učiteľom sa mzda zvýšila v priemere približne o dvetisíc korún už od júla tohto roka. Priemerný plat učiteľov sa tak dostal na úroveň približne 16 200 korún. Minister financií Ivan Mikloš už prezentoval zámer zvýšiť mzdy učiteľov v budúcom roku na predpokladaný platový priemer v národnom hospodárstve, teda asi 18 200 korún.
Ministerstvo školstva aj odborári však majú predstavu, aby pedagógovia mali aspoň 1,2-násobok priemeru v národnom hospodárstve. Ďalším problémom je, že ani Miklošom avizované zvýšenie nebude možné, ak naň rezort poskytne zverejnených približne 650 miliónov korún. Ministerstvo financií totiž počíta s rovnakým poklesom počtu zamestnancov, ako bol minulý školský rok. Ten však podľa ministerstva školstva aj odborov nenastane. Vychádzajú zo zistení, že odišlo viac zamestnancov, ako boli pôvodne plánované tri percentá. V tomto školskom roku bude preto pokles menší.
Dnes je na slovenských školách a zariadeniach zamestnaných 137 160 ľudí. (tasr)