Vzdelávacie poukazy boli zavedené s myšlienkou, aby rodičia a žiaci priamo rozhodovali o použití štátnych peňazí. Prostredníctvom poukazov sa stávajú zákazníkmi, o ktorých priazeň sa uchádzajú tí, čo poskytujú mimoškolské vzdelávanie. Výsledkom by malo byť zvýšenie ponuky popoludňajších aktivít pre žiakov a jej skvalitnenie.
Vďaka vzdelávacím poukazom tiež získali všetci žiaci bez rozdielu rovnakú šancu zúčastňovať sa mimoškolských aktivít. Poukaz totiž musí dostať každý žiak a je na ňom, ako ho použije. Ak chce, nemusí ho ani odovzdať. V tom prípade poukaz jednoducho prepadne a štátny príspevok ostane nevyužitý.
Čo je vzdelávací preukaz
Vzdelávací poukaz je osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie pre jedného žiaka základnej alebo strednej školy. Je platný jeden školský rok. Tento rok je jeho hodnota 80 korún na mesiac, teda 320 korún od septembra do decembra (v novom kalendárnom roku 2006 sa môže jeho hodnota v závislosti od rozpočtu školstva zmeniť).
Žiak môže poukaz dať len jednému poskytovateľovi záujmového vzdelávania. Je neprenosný, môže ho teda uplatniť iba žiak, na ktorého bol vystavený.
Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenska a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca, ak sú žiakmi základnej alebo strednej školy na Slovensku.
Kde sa môže použiť
V pravidelnej záujmovej činnosti pre žiakov základných a stredných škôl, ktorá však musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, súbory, kluby či iné formy.
Organizovať ich môžu:
* základné školy
* stredné školy
* školské zariadenia (školské kluby detí, centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže, štátne jazykové školy a jazykové školy).
Vzdelávací poukaz nemožno použiť v základnej umeleckej škole, hoci sa na to rodičia často pýtajú a túto možnosť by privítali.
Dokedy ho, treba odovzdať
Do termínu, ktorý určí poskytovateľ záujmového vzdelávania (teda škola, školský klub či centrum voľného času), avšak najneskôr do 30. septembra. Prevzatím poukazu sa poskytovateľ zaväzuje, že bude žiakovi poskytovať záujmové vzdelávanie v rozsahu a kvalite, na ktorom sa pri zápise dohodli.
Ak žiak vzdelávací poukaz neprevezme, alebo ho do stanoveného termínu nikomu neodovzdá, stratí nárok na osobitný štátny príspevok na záujmové vzdelávanie. Peniaze tak ostávajú v štátnej kase nevyužité.