Je presne rok od chvíle, keď rodičia prvýkrát dostali do rúk vzdelávacie poukazy. Ako sa osvedčili? A čo robiť, ak žiak poukaz odovzdá, ale škola či školské zariadenie nakoniec žiaden krúžok či kurz nezorganizuje? Opýtali sme sa JÁNA MATULU zo sekcie financovania na ministerstve školstva.
Vzdelávacie poukazy boli zavedené aj preto, aby sa zvýšil počet žiakov navštevujúcich rôzne mimoškolské aktivity. Aký je výsledok?
"V roku 2003 navštevovalo mimoškolské vzdelávanie približne 400-tisíc žiakov základných a stredných škôl. Po zavedení poukazov sa ich počet zvýšil na zhruba 900-tisíc, takže svoj účel splnili."
Mnohí rodičia majú s narýchlo urobenými školskými krúžkami aj zlé skúsenosti. Kontrolujete použitie poukazov?
"Škola musí kontrolovať, či žiak, ktorý bol zapísaný na mimoškolskú činnosť a odovzdal poukaz, absolvoval predpísaný počet hodín. Pokiaľ viem, kontroly robia riaditelia škôl aj krajské školské úrady, dokonca aj kontrolný odbor ministerstva školstva."
Aký počet hodín je predpísaný?
"Pôvodne 80 hodín za školský rok, v roku 2005 však vláda zmenila nariadenie na 60 hodín. Za školský rok 2004/2005 žiak teda musel za vzdelávací poukaz absolvovať 68 hodín záujmového vzdelávania. Tento rok zatiaľ platí 60 hodín za školský rok."
Čo ak sa žiak prihlási a potom zistí, že z krúžku nebolo nič, ale vedenie školy má evidenciu, ako keby bol?
"Treba jednoznačne upozorniť riaditeľa, že žiaci neabsolvovali predpísaný počet hodín. Poskytovateľ záujmového vzdelávania v tomto prípade totiž nemá nárok na štátny príspevok a je povinný ho vrátiť. Rovnako aj vtedy, ak krúžok prebiehal, ale niektorý žiak napríklad neabsolvoval predpísaný počet hodín, lebo bol často chorý. Nárok na príspevok za takéhoto žiaka nemá."