BRATISLAVA - Stredná Európa môže mať v roku 2006 supervolebný štvrťrok. V Česku sú parlamentné voľby naplánované na jún, v Maďarsku na máj, na Slovensku sa uvažuje o predčasných voľbách v marci až v júni.
Volebné kampane v jednotlivých krajinách sa tak môžu čiastočne prepojiť a navzájom ovplyvňovať.
V Česku a na Slovensku môže ísť najmä o spoluprácu medzi ľavicou. Smer má čulé vzťahy s vládnucou Českou sociálnou demokraciou, hoci podľa sociológov nie je taká srdečná ako bola spolupráca ČSSD a SDĽ.
Vážnejšie by sa mohli ovplyvňovať volebné kampane v Maďarsku a na Slovensku. Poslanec SMK Miklós Duray si však nemyslí, že sa tak stane, hoci sa sám v roku 2002 zapojil do kampane národniarskeho Fideszu.
Smer a ČSSD
V boji proti domácej pravici sa už rysuje spolupráca medzi lídrom opozície zo Smeru Robertom Ficom a českým premiérom a zrejme aj volebným lídrom sociálnych demokratov Jiřím Paroubkom. Podpredsedníčka Smeru a europoslankyňa Monika Beňová povedala, že Smer má s ČSSD dobré kontakty a v stratégii predvolebnej kampane bude o spolupráci uvažovať. Už teraz dostala Beňová v Európskom parlamente ponuky na aktívnu účasť v kampani od kolegov z Francúzska, Nemecka a Británie.
Fico bol najvýznamnejším zahraničným hosťom na zjazde ČSSD v marci a jeho prejav, v ktorom varoval Čechov pred slovenskou ekonomickou reformou, mal veľký úspech. Vládu sociálnej demokracie naopak Fico označuje za nasledovaniahodný príklad. Paroubek Slovensko po reformách súčasnej vlády často spomína ako odstrašujúci príklad a obraz toho, ako by Česi dopadli, ak by vo voľbách zvíťazila opozícia.
Paroubek mal pri svojej návšteve Slovenska s Ficom spoločnú tlačovku, na ktorej program Smeru označil za "veľmi životaschopný a úspešný". Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda hneď Fica obvinil, že stretnutie s Paroubkom využil na očierňovanie krajiny. S Ficom sa stretol aj český expremiér z ČSSD Miloš Zeman, ktorý nevylúčil možnosť, že by sa osobne zapojil do slovenskej volebnej kampane.
Politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že by trebárs Zeman mohol získať pre Smer viac voličov. Nemá pocit, že by mal Smer s českou sociálnou demokraciou taký srdečný vzťah, ako kedysi SDĽ. Myslí si skôr, že českí sociálni demokrati sa budú správať opatrnejšie.
Český politológ Bohumil Doležal si tiež nemyslí, že by sa české a slovenské voľby navzájom výraznejšie ovplyvňovali. "Slovensko sa u nás tak nesleduje a neverím, že by mohlo českých voličov ovplyvniť to, čo hovorí alebo nehovorí pán Fico. A naopak by to malo byť podobne," tvrdí Doležal.
Duray: Fidesz nepríde
Vážnejšie by asi bolo vzájomné ovplyvňovanie volebných kampaní na Slovensku a v Maďarsku. Poslanec SMK Miklós Duray si však nemyslí, že sa tak stane. "Na Slovensku prípadné predčasné voľby súvisia s vnútropolitickými záujmami. Vonkajšie okolnosti na to nemajú žiadny vplyv," hovorí. Pochybuje, že by politici Fideszu prišli podporiť SMK na Slovensko, lebo ak budú voľby na jar, "určite budú zaneprázdnení". Rovnako by to vraj platilo aj pre politikov SMK. "Ako by sme to stihli?" spýtal sa Duray.
V Budapešti v piatok zasadalo Fórum maďarských poslancov spoza hraníc, konzultačný orgán poslancov maďarského parlamentu. Predseda SMK Béla Bugár tam povedal, že do Budapešti prišiel aj so zámerom požiadať politické strany z Maďarska, aby sa v nadchádzajúcej kampani "nemlátili po hlavách" otázkou krajanov. To by krajanom poškodilo, dopovedal pre novinárov.
Politológ László ÖllŚs hovorí, že všetko závisí od účastníkov kampane na oboch stranách, keďže si budú posielať odkazy cez hranice. "Je zrejmé, že najradikálnejší predstavitelia budú mať vyhlásenia, na ktoré môžu radikáli druhej strany reagovať. Otázkou však je, či na takéto nástroje siahnu umiernení a či sa oni posunú radikálnejším smerom."
V Maďarsku bude medzi volebné témy patriť požiadavka dvojakého občianstva pre krajanov. Zatiaľ nevedno, ako bude opozičný Fidesz stavať túto tému do popredia. "Nie je isté, či je rozumné, aby z dvojakého občianstva urobili volebnú tému, ak chcú doma voľby vyhrať," hovorí ÖllŚs. Decembrové hlasovanie ukázalo, že väčšina maďarských voličov si dvojaké občianstvo pre krajanov neželá, alebo ich táto téma nezaujíma.
Mesežnikov predpokladá, že partnerské strany v Česku i v Maďarsku sa budú chcieť navzájom podržať. V slovenskej vláde s ohľadom na Maďarsko bude podľa Mesežnikova dôležité, aby v nej boli strany, ktoré budú agendu slovensko-maďarských vzťahov riešiť ústretovo.
Autor: pm, sp