Každý, kto si do Budimíra priniesol svoj pivový pohár, dostal zadarmo pivo. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
nty, zaujímavé artefakty a nostalgické spomienky.
"Košický pivovar prežil aj tie najbúrlivejšie roky, prvú i druhú svetovú vojnu, veľkú hospodársku krízu, ba dokonca i reálny socializmus. Žiaľ, neprežil živelnú privatizáciu začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Osobné a finančné záujmy jednotlivcov ho definitívne položili na kolená," smutne spomína na zašlé roky slávy košický starožitník Karol Linhart.
V sobotu si dali v Budimíri neďaleko Košíc rendezvous milovníci piva a histórie. Súčasťou tradičnej burzy starožitností v areáli tamojšieho zámku bola aj výstava z dejín pivovarníctva. V sýpke zámockého parku si mohli prezrieť historické krígle, pivové fľaše, nádherné výčapné zariadenia z mosadze, staré vývesné štíty košických pivární a krčiem, dobové podložky pod pivové poháre, rôzne dokumenty o výrobe piva. Nechýbali zožltnuté fotografie pivovarníckej rodiny Bauerneblovcov a starého pivovaru, ktorý šíril slávu košického piva po širokom okolí. Nuž a každý, kto si do Budimíra priniesol svoj pivový pohár, mohol počúvať zaujímavé rozprávanie a popritom si zadarmo pochutnávať na kvalitnom pivečku.
"V roku 1915 dosiahol rodinný pivovar na Floriánskej ulici rekordnú produkciu takmer stotisíc hektolitrov. Varili v ňom svetlú desiatku a dvanástku a tmavú šestnástku s názvom St. Florian. Pivá získali ocenenia na viacerých prestížnych výstavách. Napríklad, v roku 1896 na miléniovej výstave v Budapešti. Spoločnosť mala vlastnú dopravu a sklady v Prešove, Miškolci, Sátaraljaujhely, v Berehove. V roku 1908 vlastnila tri špeciálne nákladné železničné vozne s chladením," hovorí Linhart.
Na špeciálne vozne, ktoré znamenali revolúciu v preprave piva, si spomenul aj známy výrobca modelov železníc, firma Pico. Model vagóna s logom firmy Bauernebl patrí k unikátom budimírskej výstavky.
Pivovar Baurnebl po februári 1948 zoštátnili. Štátny podnik Východoslovenské pivovary a sladovne vyrábal pivo pod značkou Cassovar. Po roku 1989 začala produkcia prudko klesať a po privatizácii pivovar skrachoval. Dodnes z neho zostal len komín a z výrobných a skladovacích priestorov bezcenné ruiny. Zato pozemky, na ktorých pivovar stál od roku 1857, patria k najlukratívnejším v celých Košiciach.
MIKULÁŠ JESENSKÝ