Slovenskí kynológovia záchranári roky patria vo vyhľadávaní medzi európsku špičku, nemajú podmienky na svoju prácu. |
V konkrétnej situácii, napríklad pri zemetrasení, je na záchranárovi a jeho psovi veľká zodpovednosť. Ak označí miesto "ako čisté", už ho nik neprehľadáva. Ak pri katastrofách, kde každú hodinu umierajú stovky ľudí, pes označí miesto zle, môže zomrieť množstvo ľudí.
Záchranárka Iveta Súkeníková tvrdí, že výcvik záchranárskeho psa trvá minimálne dva roky a je finančne nákladný. Väčšina záchranárov má viac psov. Mesačné náklady na jedného sa pohybujú okolo päťtisíc a viac korún.
"Psov učíme hľadať pach človeka. Záchranná akcia je pre neho vlastne hra. Čím viac sa s ním hráte, tým je kvalitnejší," hovorí Súkeníková.
Aj napriek tomu, že slovenskí kynológovia záchranári roky patria vo vyhľadávaní medzi európsku špičku, nemajú podmienky na svoju prácu. Kynológovia tvrdia, že existujú len vďaka sponzorom a Bohu, napriek tomu sú pripravení okamžite zasiahnuť.
Oveľa lepšia situácia je v okolitých štátoch. Napríklad, Rakúšania a Maďari sú profesionálni hasiči dotovaní štátom a českým záchranárom tiež prispieva štát.
Len výbava pre špeciálne vycvičeného záchranárskeho psa vychádza majiteľa na približne 100-tisíc českých či slovenských korún.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK