Spoločnosť stredné Považie začala s rozširovaním skládky Lúštek neďaleko Dubnice nad Váhom bez stavebného povolenia. Dubnický stavebný úrad pokračovanie prác zakázal už v pondelok, na stavbe sa však pracovalo ešte aj vo štvrtok. Spoločnosti teraz hrozí až päťmiliónová pokuta. FOTO - AUTOR |
DUBNICA NAD VÁHOM - Stavebný úrad v Dubnici nad Váhom nariadil Spoločnosti stredné Považie okamžité zastavenie prác na rozširovaní skládky Lúštek neďaleko Dubnice. Spoločnosť totiž podľa referenta dubnického stavebného úradu Ivana Vargu skládku rozširovala načierno, za čo jej teraz hrozí až päťmiliónová pokuta. Podnet na stavebný úrad, Štátnu stavebnú inšpekciu a okresnú prokuratúru podali dubnickí ekoaktivisti, podľa ktorých rozšírenie skládky v tesnej blízkosti koryta Váhu môže spôsobiť vážne ekologické škody.
Na skládke Lúštek končia odpady z Trenčína, Dubnice a okolia, jej kapacita však už nestačí. Ak by skládku musela spoločnosť uzavrieť, odpady by musela vyvážať na vzdialenejšie skládky do Starej Turej alebo Bánoviec nad Bebravou, čo by pre ňu znamenalo výrazné ekonomické straty. Spoločnosť stredné Považie preto pristúpila k prípravným prácam na III. etape rozšírenia skládky, hoci zatiaľ nebolo vydané stavebné povolenie. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Martina Ziga väčšina doteraz vykonaných prác nepodlieha stavebnému povoleniu, "pretože šlo len o prípravné práce".
Podľa Vargu, ktorý na skládke ešte v pondelok vykonal obhliadku, však boli prípravné práce už ukončené a spoločnosť začala s realizáciou samotnej stavby. "Ide o jednoznačné porušenie zákona, výška pokuty bude závisieť od rešpektovania zákazu," povedal. Hoci stavebný úrad pokračovanie prác zakázal už v pondelok, na rozširovaní skládky sa pokračovalo ešte aj vo štvrtok. Zigo to vysvetľuje tým, že rozhodnutie im do štvrtku nebolo doručené. Podľa Vargu mala spoločnosť povinnosť práce zastaviť okamžite po vydaní zákazu. "Na 30. septembra sme vytýčili nové konanie o dodatočnom povolení stavby," povedal Varga.
Dubnickí ekoaktivisti sa s rozšírením skládky nechcú zmieriť, hoci ministerstvo životného prostredia už vydalo kladné stanovisko k posudzovaniu vplyvov rozširovania skládky na životné prostredie. Podľa Mareka Kurinca z Dubnickej environmentálnej spoločnosti však ministerstvo nekonalo v súlade so zákonom, keďže nerešpektovalo mapu vhodnosti umiestňovania skládok, ktorá skládku v blízkosti Váhu charakterizovala ako nevhodnú. "Skládka je v záplavovom území rieky, hrozí vyplavenie odpadov, neexistujú ani žiadne prirodzené geologické bariéry, ktoré by zabránili prípadnému úniku škodlivých látok do podzemných vôd," tvrdí Kurinec. Zigo však Kurincove argumenty považuje za názor, ktorý nie je podložený "žiadnymi technickými meraniami".
O ďalšom rozširovaní skládky Lúštek by mal dubnický stavebný úrad rozhodnúť najneskôr do 60 dní od začatia dodatočného stavebného konania.