príspevkom". Starosta obce Víťaz Stanislav Kovaľ tvrdí, že to nie je pravda.
Sociálne úrady, ktoré denník SME oslovil, tvrdia, že zneužívanie menších obecných služieb nezaznamenali. Úrad vo Vranove nad Topľou podľa riaditeľky Ľudmily Klimovej nedostal ani jedno podanie od občanov, ktoré by zneužívanie "aspoň naznačovalo".
Ani trebišovský úrad podľa Viery Wawrekovej doteraz so zneužívaním nemal problémy. "Skôr s pracovnou disciplínou nezamestnaných, ktorí neboli zvyknutí denne pracovať v stanovenom čase."
Poradca vládnej splnomocnenkyne pre rómske komunity Marek Hojsík však o zneužívaní aktivačných prác hovorí. Podľa neho sa stáva, že človeka s nízkou kvalifikáciou prepustia a vzápätí prijmú na to isté miesto "v rámci aktivačných prác". Hovorí, že takých prípadov zaevidovali niekoľko desiatok.
V máji ministerstvo práce navrhlo, aby sa od budúceho roka nezamestnaní "aktivizovali" najmenej 15 hodín týždenne, čo je o päť hodín viac ako dnes. Úrad splnomocnenkyne vtedy navrhol uzákoniť "maximálny počet hodín", ktoré niekto môže odpracovať. Inak podľa Hojsíka môže byť problém napríklad v osadách, kde sa stavajú nájomné byty nižšieho štandardu, no mimo aktivačných prác. Na výstavbe sa musia podieľať budúci nájomníci a ak ich aktivačné práce a výstavba časovo kolidujú, "vyvstáva dilema", či majú uprednostniť aktivačné práce, a tak sa udržať v evidencii nezamestnaných, alebo si "zabezpečiť možnosť kvalitnejšieho bývania".
Ministerstvo pripomienku úradu splnomocnenkyne neuznalo. Návrhom novely zákona o službách zamestnanosti by sa mal parlament začať zaoberať už v septembri.