Richard Rybníček (na fotografii z otvárania Otvorených dverí STV) na seminári o verejnoprávnosti nebol, hoci jedným z organizátorov bol aj Inštitút pre verejné otázky, kde pred svojím vstupom do mediálneho prostredia pracoval. Zo šéfov verejnoprávnej televízie prišiel na seminár len indentendant Dvojky Jaroslav Kerner. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Problém Slovenskej televízie je možno v jej malých ambíciách, hovorí Jonathan Davis, riaditeľ British Screen Advisory Council.
Davis bol moderátorom diskusie na seminári o verejnoprávnych televíziách. Keď zástupca STV na seminári opakoval len údaje o zdedených finančných problémoch Slovenskej televízie, Davisa to tak prekvapilo, že na chvíľu vystúpil z neutrálnej pozície moderátora diskusie. "Nič ste nepovedali o tom, čo prebudovaná televízia bude vlastne robiť," povedal.
O financovaní verejnoprávnych televízií sa v Bratislave hovorilo celý piatok. Súčasné "znehodnotenie kultúry" podľa Martina Bútoru - zástupcu jedného z organizátorov z Inštitútu pre verejné otázky, stojí za to, aby sa prešlo od pozície "kritizujúceho intelektuála" k hľadaniu účelových aliancií, ktoré by presadzovali zmeny. Bútora povedal, že verejnoprávne vysielanie na Slovensku je v "očividnej kríze". STV trpí "technokratickým manažerizmom" jej vedenia, ktoré sa v komunikácii s tvorcami "nespráva šťastne" a od komerčných televízií preberá ich "mentálne kódy". STV podľa neho chýba silná vízia.
O stave nášho mediálneho prostredia vypovedala aj účasť. Prišla iba časť členov Rady STV a licenčnej rady. Nezúčastnil sa ani jeden poslanec na mediálnom výbore, ba ani pozorovateľ zo Slovenského rozhlasu, ktorý o týždeň organizuje seminár o svojej budúcnosti, kde vystúpia aj niektorí rovnakí hostia.
STV zastupoval intendant Dvojky Jaroslav Kerner. "Prečo tu nebol celý manažment Slovenskej televízie?" čudovala sa šéfka Rady pre vysielanie a retransmisiu Valéria Agócs.
Práve Kernerovo vystúpenie, v ktorom chýbala programová vízia, Davisa prekvapilo. Podľa Davisa by STV mala predložiť silné strategické plány a pokúsiť sa pre ne získať verejnosť i politikov. A až potom žiadať aj dvojnásobné koncesionárske poplatky.
Predseda Rady STV Miroslav Kollár televíziu bránil. Výška koncesionárskych poplatkov a ich výber podľa neho nezodpovedajú očakávaniam, ktoré na STV kladie zákon i diváci. "Menej na verejnú televíziu dávajú z krajín únie už len pobaltské štáty a Malta." Program STV možno podľa neho kritizovať v detailoch, ale filozofia je správna. "Televízia sama seba nemôže zahnať do menšinového kúta."
Zuzana Mistríková z ministerstva kultúry povedala, že STV sa posledné tri roky sústredila len na svoju inštitucionálnu premenu a úplne rezignovala na kontakt s audiovizuálnym prostredím, ku ktorému patrí a má aj povinnosti.
Podľa Patricka Segallu z nemeckého úradu regulujúceho médiá nie je množstvo a pôvod peňazí na verejnú službu rozhodujúcim faktorom jej kvality. Predovšetkým podľa neho ide o kvalitu spoločenského a politického prostredia, v ktorom médiá pracujú.
Viacerí účastníci sa zhodli, že pri verejnoprávnom vysielaní zďaleka nie je rozhodujúcim kritériom iba podiel danej televízie na trhu, ale aj jej spoločenský dosah a istá pridaná hodnota v každom ponúkanom žánri oproti komerčným vysielateľom.
Spoluorganizátormi boli aj ministerstvo kultúry, Rada STV a Media Desk Slovensko.