FOTO |
"Ak do večera nič veľké nevybuchne a nezomrie viac ako 20 ľudí, potom je to veľký úspech," s úsmevom hovorí Wahed Muhammad, syn náčelníka štyroch malých dediniek ležiacich asi 50 kilometrov od Kábulu. Sám bol vo volebnej miestnosti zriadenej v budove školy ako prvý. "U nás išli voliť všetci," dodáva hrdo. Volila aj mladučká Hameda, ktorá nemá viac ako 15 rokov. "Mamička však hovorí, že mám dvadsaťjeden," tvrdí dievča. Podobne ako mnoho negramotných obyvateľov afganských dedín nepozná presne svoj vek. Preto sa novinári pozerajú skepticky aj na správu, podľa ktorej bol vďaka registrácii voličov zrejme objavený v Afganistane najstarší človek na planéte. Istý Patak Chán z mesta Chóst má mať podľa agentúry "Pažvak" 130 rokov.
Parlamentné voľby, ktoré sa včera konali prvýkrát po tridsiatich dvoch vojnových rokoch, boli prekvapivé hlavne mimoriadnou aktivitou voličov. Už okolo piatej hodiny rannej sa vo všetkých 28 000 volebných okrskoch začali stavať do dlhých radov. Prišlo k niekoľkým drobným šarvátkam, keď sa predovšetkým ženy, ktoré hlasujú tradične oddelene od mužov, hádali o poradí.
Na 249 kresiel v parlamente kandiduje 5 805 voličov reprezentujúcich nielen 70 zaregistrovaných politických strán, ale napríklad aj kočovníkov a jednotlivé etniká. Okrem toho si ľudia vyberajú svojich reprezentantov do miestnych orgánov. Práve boj o moc v každej z 34 provincií bol veľmi tvrdý. Väčšina z dvanásť a pol milióna zaregistrovaných voličov si uvedomuje, že miestny náčelník je pre ich život dôležitejší ako poslanec v Kábule. Navyše, jeho tvár dôverne poznajú a môžu ju ľahko nájsť v spleti mien kandidátov.
Pretože väčšina ľudí v Afganistane nevie čítať, vedľa každého mena na volebnom lístku je zverejnená fotografia a naviac si každý kandidát musel vybrať svoj symbol. Niekto zvolil zajaca, iný koňa, niekto nožnice, niekto ťavu. Ľudia často diskutovali v radoch o tom, či dajú svoj hlas somárovi či televíznej obrazovke, ktorú si, napríklad, vybral exminister školstva Junnus Kanuní.
Viac ako 8-tisíc pozorovateľov z Afganistanu aj zo zahraničia už včera upozorňovalo, že vzhľadom na bezpečnostnú situáciu sa v mnohých okrskoch voľby konali bez akejkoľvek nezávislej kontroly. Aj keď volebné miestnosti stráži
28-tisíc afganských vojakov a 55-tisíc policajtov a 30-tisíc zahraničných vojakov je pripravených kedykoľvek zasiahnuť, útoky pred dňom volieb sa im nepodarilo odvrátiť. Samotný deň volieb potom však bol pokojnejší, ako sa očakávalo.
Mnoho ľudí sa síce vydalo k voľbám, ale potom sa rýchlo vrátilo domov, pretože nebezpečenstvo bombových útokov je v týchto dňoch mimoriadne vysoké.
Ako jeden z prvých hlasoval afganský prezident Hamid Karzáí, ktorý nato, ako hodil lístky do urny, vyhlásil: "Tvoríme históriu." Približne v rovnakom čase, keď Karzáí volil, dopadli dve rakety na komplex budov OSN na Džalalabádskej triede v Kábule.
Zahalená žena hlasuje v Džalalabáde. Paštúni v Spin Boldaku neďaleko hraníc s Pakistanom ukazujú svoje registračné karty v rade pred volebnou miestnosťou. FOTO - TASR/EPA, REUTERS |