Čakanie na lanovku na Solisko. Predavačka si kamsi odskočila.
Vysoké Tatry sa snažia prilákať turistov lepšími službami - obchody sú otvorené dlhšie a hotely ponúkajú rôzne akcie.
Tvrdenia o tom, ako vyzerala v Tatrách letná sezóna, však zostávajú rozporné. Miestni tvrdia, že sezóna bola horšia, ľudí menej, ale podľa mestských štatistík prišlo do Tatier zhruba rovnako veľa turistov ako vlani, na mestských parkoviskách vybrali viac, o pár percent viac prepravili na lanovkách. Bufetári tvrdia, že tržby majú z roka na rok slabšie.
Minulý týždeň boli najvychytenejšie penzióny Delta, Sibír, Reitmayer a Vesna v Smokovci plné. "Hlásili lepšie počasie a vtedy hneď prichádza viac turistov," hovorí šéf Delty.
Turistické chodníky však boli poloprázdne. "Je to vždy vec počasia," hovorí predavačka parkovacích lístkov pod Popradským plesom, nad ktorým začínalo pršať.
Malinovka za 50 korún
Cestou na Popradské pleso po asfaltke sa stále dajú stretnúť lesné stroje, kamióny odvážajú kmene. Ľudí je pomenej. Počas päťkilometrovej túry z parkoviska na Popradské pleso išli oproti sotva piati turisti. Turistický chodník zo Štrbského plesa na Popradské bol trocha plnší. V okolí chaty pri Popradskom plese sa prechádzalo asi päťdesiat ľudí, prevládala nemčina, poľština a čeština. Pri zatvorenom bufete už niekoľko týždňov leží kus zvaleného plota, vedľa rozbité lavičky, železný rám smetného koša bez igelitového vreca. V bufete pod chatou zaplatí turista za pollitrovku pet-fľaše koly 50 korún.
Problémy na Štrbskom
Veža veľkého skokanského mostíka pri Štrbskom plese patrila v minulosti medzi atrakcie. Za mierny poplatok sa dalo vyjsť hore a trebárs si skočiť bungee jumping. "Teraz otvárajú len cez víkendy," hovorí pani v bufete na konci dojazdovej plochy mostíkov. Sťažuje sa, že turistov je oveľa menej, ako vlani. "Každý rok príde menej ľudí," hovorí. V bufete predáva hot-dog po tridsať korún.
Spiatočný lístok lanovkou na Solisko stojí 190 korún, pre deti 130. Turisti, ktorí sa chceli napriek tomu previezť, mali smolu - predavačka lístkov si kdesi odskočila. Dočkali sa po pätnástich minútach, bager hneď vedľa zatiaľ neoddychoval a pre deravý výfuk poriadne rachotil.
Bez ľudí
Hotel FIS sa snaží prilákať turistov nocľahom s polpenziou za 899 korún. Terasa hotela je však na poludnie úplne prázdna. Ani špičkové športové centrum nie je v plnej permanencii. Na zatvorených sklených dverách 25-metrového bazéna je nápis, že informácie a vstupenky sú na recepcii hotela. Tam sa však záujemca dozvie, že "bazén je zavretý". Kedy bude otvorený? "V zime, cez Vianoce."
Atrakcie pre deti pod športovým areálom sú prázdne, autíčka aj elektrické loďky odstavené. Pomedzi betón na tribúnke bežeckého štadióna rastie žihľava.
"V televízii som počula, ako sa hoteliér sťažoval, že na Tatry je slabá reklama a vyzýval ostatných, aby sa spojili a niečo s tým urobili, ale veď všetci Slováci vedia, čo sú Tatry, tak načo chcú reklamu? Tú by si skôr urobili, keby bol poriadok a lepšie ceny," hovorí staršia turistka, ktorá spolu s manželom dostala dovolenku v Tatrách ako dar od dcéry. Manžel je spokojný, ale priznáva, že asi preto, lebo je zvyknutý na slovenský štandard služieb. "Keby som sa pozeral očami západniara, asi by som bol sklamaný," hovorí. Tatry sa mu zdajú zmesou dobrého a zlého s tým, že dobrého začína byť viac, ako kedysi.
Málo informácií v cudzom jazyku
Pod športovým areálom pri Štrbskom plese je štýlová reštaurácia Koliba s dobrým výberom a prijateľnými cenami. O okolie sa starajú. V strede minulého týždňa o dvanástej však nebol v Kolibe nik.
Pani predávajúca poniže oriešky a sušené ovocie sa sťažuje. V stánku robí sedem rokov, ale taký slabý rok nepamätá. "Keď aj vyšlo počasie a ľudia boli, nekupovali skoro nič. Zdá sa mi, že veľa prišlo zvedavcov, ktorí chceli vidieť pozostatky kalamity. Skoro šesťdesiat rokov žijem v Tatrách, takže viem posúdiť, že sezóna bola slabšia," hovorí.
Okrem štyroch-piatich drahých bufetov sú ceny vo Vysokých Tatrách pomerne dobré, niektoré hotely a reštaurácie už dlhšie nezdražovali. V stánku so suvenírmi sa dá kúpiť pekné bavlnené tričko so znakom Vysokých Tatier za dvesto korún. Mestské parkoviská stále stoja 160 korún na deň, rovnako ako vlani.
Pre zahraničných turistov je minimum informácií v cudzom jazyku. Zachraňujú to aspoň novinové a suvenírové stánky, v ktorých majú turistické mapy vo všetkých možných jazykoch.
Zlepšené služby
Turistické srdce Vysokých Tatier - Smokovce a Tatranská Lomnica - sa za posledné dva roky výrazne zmenilo. Hoci v Smokovci je amfiteáter zdemolovaný, kultúrny dom nedostavaný, oplotený, nepoužívaný a kino začali v septembri rekonštruovať, turista má kde ísť aj po večeroch. Reštaurácie, pizzérie, cukrárne sú otvorené dlhšie. Keď si pred dvoma rokmi chceli turisti kúpiť večer minerálku, museli ísť do staničného bufetu. Dnes sú supermarkety s potravinami v Smokovci aj v Lomnici otvorené do ôsmej večer.
Pribudli ďalšie požičovne bicyklov, v strede Tatranskej Lomnice postavili Tatrabob - bobovú dráhu na kolieskach. Otvorená je do desiatej večer.
Mimo sezóny sa dá zo Smokovca na Hrebienok a späť vyviezť staručkou štýlovou pozemnou lanovkou za 90 korún. "V sezóne bolo dosť ľudí. Veľa prišlo do Tatier zo zvedavosti, aj na Hrebienok sa išli pozrieť, ako to po kalamite vyzerá. Nezdá sa mi, že by bolo menej ľudí ako vlani. Keď bolo pekne, bolo plno, nebolo pekne, turistov prišlo menej," hovorí technik na lanovke.
Pravé poludnie, ale na terase hotela Fis nie je ani človiečika.
V Tatranskej Lomnici postavili bobovú dráhu. Funguje do 22.00.
Cesta na Popradské pleso. FOTO - AUTOR