Do práce pre inštitúcie Európskej únie sa Európania hrnú. Platy sú vysoké a Brusel, aj keď nepatrí medzi najoslňujúcejšie veľkomestá, ponúka celkom slušný štandard života. Ľudia z nových členských štátov majú výhodu, na prácu sú národné kvóty a tie majú Východoeurópania zatiaľ nenaplnené. Takže, ako na to?
Treba sa dobre oboznámiť so stránkou European Personnel Selection Office (europa.eu.int/epso/), zaregistrovať sa a pravidelne pozerať, aké ponuky sa objavujú v sekcii konkurzov na pracovné miesta.
Konkurz má obyčajne tri štádiá. V prvom treba absolvovať tri testy: jedna časť sa týka vedomostí z pracovnej oblasti, druhá všeobecných vedomostí o EÚ, tretí test skúma verbálne a numerické schopnosti. Na testy si vyberáte niektorý z jazykov EÚ, ktorý nie je vaším materinským.
Po úspešnom absolvovaní testov ide kandidát do druhej časti, kde sa píšu eseje. Ak prešiel aj ňou, v podstate je už za vodou. Má právo na prácu pre Komisiu a musí už absolvovať len vstupný pohovor. Dokonca sa v tomto štádiu môže pokojne prihlásiť aj na úplne iný post, v rámci rovnakej výkonnostnej úrovne.
Nie vždy sú konkurzy vyhlásené len na špecializované miesta. Niekedy sa robia konkurzy na všeobecné administratívne pozície. Tu dostanete namiesto špecializovaného testu ešte jeden test na vedomosti o EÚ. V tomto prípade sa navyše prvé dve kolá (testy a eseje) robia v jeden deň, hneď po sebe. Po absolvovaní prvých dvoch kôl si potom vyberáte konkrétne miesto a idete na pohovor.
Zo vzorky testov na stránke EPSO môžete mať dojem, že ide o ľahké skúšky. V skutočnosti ide o jednoduchú ukážku z testu na pozície sekretárok rovnako ako manažmentu. Ak cielite na úroveň zodpovedajúcu vašim pracovným skúsenostiam a vzdelaniu, skutočné testy sa vám budú zdať pomerne náročné. Otázky o únii sú neuveriteľne detailné. A vo verbálno-numerickej časti máte na každý problém veľmi krátky čas.
Každá skúška teda obsahuje test z vedomostí o EÚ, kde sa vyskytujú aj otázky širšieho medzinárodno-politického charakteru. Je dobré prečítať si nejakú publikáciu o tom, ako funguje EÚ. Ja odporúčam knihu Stephena Georgea a Iana Bachea Politics in the European Union. Ide síce o politologickú učebnicu, ale veci sa vždy ľahšie učia v kontexte. Ďalšou dobrou publikáciou je 250 MCQ on Europe and European Policy, vydaná Confédération Syndicale Européenne. Dosť dobrým nápadom je tiež zaplatiť si internetový servis, kde si môžete robiť simulované testy (napr. www.eu-careers.com).
Keďže na testoch sa sedí dlhé hodiny, nie je zlé zobrať si niečo na pitie, prípadne čokoládu. A oblečenie! Toto leto pri testoch v bratislavskej Inchebe na začiatku trochu preklimatizovali sálu, takže ľudia, čo si nepriniesli ľahký sveter, drkotali zubami.
Nechoďte na testy bez dobrej vedomostnej prípravy! Aj keď je zábavné sledovať, ako počas testov ľudia položia pero a vzdajú to...
Takže, veľa šťastia!
Ja som si testy už skúsil a na moju úroveň, A*7 som dvoma testmi prešiel hladko, ale v špecializovaných vedomostiach o EÚ som zastal tesne pod požadovaným prahom. Našťastie, prácu v Bruseli tak či tak už mám - prešiel som konkurzom na miesto koordinátora výskumu európskych dôchodkových systémov v Centre pre európske politické štúdie.
draxler.blog.sme.sk
Autor: Juraj Draxler