Témy, o akých sa u nás nehovorí

Každoročne sa Rada pre zahraničné divadlá snaží diváka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra rozmaznávať produkciami iných krajín. Priniesť niečo nové, iné ...

Ján Šimko. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Každoročne sa Rada pre zahraničné divadlá snaží diváka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra rozmaznávať produkciami iných krajín. Priniesť niečo nové, iné a zaujímavé. Okrem riaditeľky festivalu Dariny Károvej tvorí radu Martina Vannayová, Romana Maliti a JÁN ŠIMKO. Prezradil nám, ako rada pracovala tento rok, o čom sa tancuje v zahraničí či koho by na festival chcel pozvať.

Laik by si mohol myslieť, že vaša práca je o zahraničných služobných cestách a okukávaní pekných herečiek. Ako je to v skutočnosti?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Pekné herečky okukávam ja, kolegyne z rady pre zahraničné divadlá okukávajú pekných hercov. Aj tento rok ich príde na festival požehnane. Pracovali sme aj trošku inak. Sme najviac dotovaným, najprestížnejším a najväčším divadelným festivalom na Slovensku a z toho pre nás plynie veľká zodpovednosť a povinnosť. V diváckych diskusiách na minuloročnom festivale najviac rezonovali sociálno-politické témy. Na Slovensku sa im tvorcovia vyhýbajú alebo ich zobrazujú povrchne, nevedia ich preniesť na javisko."

A v zahraničí?

"V západnej Európe sú od divadla neoddeliteľné. V postkomunistických krajinách sa po pätnástich rokoch bez umeleckej cenzúry tieto témy začínajú v divadle opäť objavovať a majú silný ohlas. Je to aj prípad predstavení z Maďarska a Poľska, ktoré sú vo festivalovom programe. Krajín, kde sa takéto kvalitné produkcie objavujú, je viac. My sme si vytýčili cieľ priniesť divákom inscenácie o témach, o akých sa u nás nehovorí a inšpirovať aj slovenských dramaturgov."

SkryťVypnúť reklamu

Vlani bolo mottom festivalu hľadanie hodnôt a zastúpené boli východné krajiny. Teraz sa snažíme priblížiť pravde a v programe sú divadlá zo strednej a západnej Európy. Východné divadlo teda ide viac po hodnotách a západné po pravde?

"Tradícia hľadania pravdy je vo východnom a západnom divadle odlišná. Hľadanie pravdy na východe radikálne prerušili totalitné režimy, ktoré mali nad divadlom úplnú kontrolu. Pravdu a svoj názor tvorcovia podsúvali divákovi v šifrách, na Západe sa medzi javiskom a hľadiskom viedol otvorený dialóg. Tým sa vyvinuli úplne odlišné divadelné metódy. Východ sa teraz Západom inšpiruje a spoznáva prostriedky, ktorými sa o pravde dá v divadle hovoriť."

Aké meno má Divadelná Nitra v zahraničí?

"Svoje meno má festival určite v krajinách, ktoré na festival chodia pravidelne. Napríklad v Nemecku o festivale nevedeli takmer nič. Okrem súboru Volksbühne navštívila festival aj významná kritička Renate Klett a pochvalne o ňom napísala do renomovaného časopisu Theater Heute. Do povedomia veľkých divadelných kultúr, ktoré sa o festival veľmi nezaujímajú, sa treba dostávať postupne.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to znamená?

Dá sa to zaujímavou dramaturgiou, vďaka ktorej vzbudíme záujem kvalitných divadiel a mienkotvorných kritikov. To sa nám, podľa prvých ohlasov, ktoré mám, tento rok podarilo."

Rozšírili ste tanečnú sekciu z jedného predstavenia na dve. Znamená to, že sa v zahraničných divadlách začalo lepšie tancovať?

"Môže sa zdať, že tanec sa sociálnym a politickým výpovediam vyhýba, ale opak je pravda. Čisto umelecký tanec sa dávno dostal do slepej uličky, tak sa aj on otvára týmto problémom. Venujú sa im v súčasnosti známi choreografi. Prvé pozvané predstavenie Slávnym v Bombaji je akýsi "alternatívny muzikál" citujúci notoricky známe choreografie z amerických filmov, argentínskych telenoviel či bollywoodskych produkcií. Druhé tanečné dvojpredstavenie na festivale Baby/Chlapci sa zaoberá spoločenskými stereotypmi vnímania mužov a žien."

SkryťVypnúť reklamu

Keby ste mali neobmedzené možnosti, kto by si vyslúžil vaše pozvanie na festival?

"Bol by som rád keby projekt pre Nitru mohol spraviť Christhoph Schlingensieff, keby mohol prísť Peter Sellars s niektorým z minimalistických naštudovaní čínskej opery, alebo keby Meg Stuart mohla pol roka so slovenskými tanečníkmi a hercami skúšať inscenáciu."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 807
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 376
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 893
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 786
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 496
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 328
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 209
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu