Titul majstrov Európy obhajujú volejbalistky Poľska, ktoré na predchádzajúcom šampionáte vyhrali vo finále nad domácim Tureckom. Na snímke smečuje Malgorzata Niemczyková-Wolská proti jednobloku Aysun Ozbekovej (č. 5). FOTO - TASR/EPA |
tu Slovensko na rozdiel od ME 2003 chýba.
Systém súťaže je jednoduchý. Z dvoch šesťčlenných skupín, kde sa hrá každý s každým, postúpia dva najlepšie tímy priamo do semifinále. Tretie a štvrté družstvá si zahrajú o 5. - 8. miesto, pre ostatné sa majstrovstvá skončia a budú klasifikované spoločne na 9. priečke. Majstra Európy spoznáme v nedeľu 25. septembra.
Okruh kandidátov na medaily je široký. V tohtoročnej World Grand Prix naznačili konečným druhým miestom svoje možnosti úradujúce majsterky sveta Talianky, prekvapením tejto najprestížnejšej svetovej súťaže reprezentačných družstiev boli Holanďanky, ktoré skončili na 6. mieste ako druhé z Európaniek. Holandsko zaujalo aj suverénnym postupom v kvalifikácii na budúcoročné majstrovstvá sveta v Japonsku. Výborne si v nej počínali Nemky, Azerbajdžanky, ale aj volejbalistky Srbska a Čiernej Hory a určite ani Rusky by nemal hrať druhé husle ako naposledy (5. miesto). Do poradia na popredných miestach bude chcieť prehovoriť reprezentácia usporiadateľa - Chorvátska. Domáce prostredie totiž vie robiť divy, čo dokázali pred dvoma rokmi Turkyne, ktoré sa v Ankare prebojovali až do finále. (sita, oš)
Rozdelenie skupín
l. skupina (Záhreb): Chorvátsko, Rumunsko, Poľsko, Azerbajdžan, Nemecko, Srbsko a Čierna Hora
II. skupina (Pula): Holandsko, Bulharsko, Taliansko, Španielsko, Turecko, Rusko
Medailisti posledného desaťročia
1995 (Arnhem, Hol.): 1. Holandsko, 2. Chorvátsko, 3. Rusko
1997 (Brno): 1. Rusko, 2. Chorvátsko, 3. Česko
1999 (Rím): 1. Rusko, 2. Chorvátsko, 3. Taliansko
2001 (Varna): 1. Rusko, 2. Taliansko, 3. Bulharsko
2003 (Ankara): 1. Poľsko, 2. Turecko, 3. Nemecko