Zachráňme, čo sa ešte dá, alebo aj to sú naše dejiny

S prekročením rieky Ipeľ v máji roku 1919 vtrhlo vojsko maďarskej Červenej armády aj do slovenských novohradských dedín v terajšom okrese Veľký Krtíš a Lučenec. Tak obsadili aj obec Pôtor, kde sa poponáhľali robiť revolučné poriadky. Nie každý sa im ...

Vojaci (legionári) Československej armády v júli 1919 v dedine Senné v okrese Veľký Krtíš popri strážení hraníc pomáhali roľníkom i pri žatevných prácach.


S prekročením rieky Ipeľ v máji roku 1919 vtrhlo vojsko maďarskej Červenej armády aj do slovenských novohradských dedín v terajšom okrese Veľký Krtíš a Lučenec. Tak obsadili aj obec Pôtor, kde sa poponáhľali robiť revolučné poriadky. Nie každý sa im však podriadil. Evanjelický farár Ondrej Šolc bol v tom čase narukovaný a zatiaľ u neho na fare býval jeho brat, ktorý vlastnil poľovnícku pušku. Na výzvu maďarských boľševikov ju neodovzdal a niekto ho udal. Keď mu pušku našli ukrytú v posteli, urobili s ním krátky proces. Postavili ho ku kostolnému múru a jednoducho ho pred týmto svätostánkom zastrelili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keďže toto cezhraničné vyčíňanie pokračovalo aj po definitívnom stanovení slovensko-maďarských hraníc, na Poiplie prišli československé vojská. Boli rozmiestnené pozdĺž definitívnych hraníc a dve čaty mali dočasné sídlo aj v Pôtri. Zachoval sa o tom aj vojenský zápisník čatárov Josefa Hessa a Antonína Šímu s osobnými údajmi všetkých vojakov, ktorí strážili hranice. Okrem dvoch Slovákov, Ondreja Bolončana zo Slovenskej Ľupče a Jána Michalka zo Závadky, ostatní vojaci boli Česi.

Intervenčná maďarská Červená armáda sa dlho nevzdávala a na slovenskom pohraničí pomocou svojich kuriérov roznášala a rozhadzovala po slovensky písané propagandistické letáky. Tie mali ovplyvniť Slovákov ako ich proletárskych bratov, ktorí sa vraj dostali do područia spoločného nepriateľa - Čechov. Skutočná snaha týchto "uhorských bratov" však bola celkom iná. Dosiahnuť návrat pomerov a hraníc ako pred rokom 1918. Dosvedčuje to aj text letáku z roku 1919, ktorý som našiel nedávno na povale jedného staršieho neobývaného domu, čo v minulosti patril miestnemu kováčovi.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Jančovic, Nitra

Zachráňme, čo sa ešte dá

Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.

Čo konkrétne máme na mysli?

Posielajte nám fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí, fotografie zo súkromného života, slávnostné i z práce. Zábery dedín, miest, dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny aj zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe.

SkryťVypnúť reklamu

Časové ohraničenie: dozadu, do hlbín histórie nijaké, smerom k dnešku zhruba do polovice 20. storočia.

Tu treba vysloviť dôležitú prosbu: Bez určenia KTO je na fotografii, alebo ČO fotografia zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže, prípadne bez ďalších informácií nie je fotografia či písomnosť dokumentom, nemá výpovednú hodnotu, a teda ju nemožno použiť.

Každý dokument treba očíslovať (tak, aby sa nepoškodil), a v osobitnom sprievodnom zozname uviesť k číslu popis, vysvetlivku, prípadne meno a adresu autora, ak je známy. A všetko označiť menom odosielateľa.

Ako to chceme použiť?

Najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria originálnu publikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu: Piesne a iné texty.

Kam posielať materiály?

Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4,

831 02 Bratislava

e-mail: Q111@stonline.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu