TRENČÍN - Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka zriadili od tohto školského roka Katedru politológie. Katedra bude pôsobiť v rámci Ústavu prírodných a humanitných vied a na bakalárske štúdium už univerzita prijala prvých 220 študentov v dennej i externej forme štúdia.
Výučba by podľa garanta odboru Rastislava Tótha mala byť na slovenské pomery špecifická. "Orientovať sa budeme najmä na regionálnu politiku a rozvoj, naši absolventi by mali byť schopní vstupovať do útvarov, kde sa tvorí regionálna politika," povedal. Podľa Tótha sa regionálnej politike ostatné katedry politológie na Slovensku nevenujú v dostatočnej miere.
Podľa rektora univerzity Juraja Wagnera je zriadenie katedry politológie ďalším krokom k humanizácii univerzity. Minulý rok sa Trenčianskej univerzite podarilo akreditovať študijné odbory v oblasti verejného zdravotníctva a ošetrovateľstva a v oblasti laboratórnych vyšetrovacích metód.
Podľa vedúcej Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave Sone Szomolányiovej je však zriadenie Katedry politológie na prevažne technicky orientovanej Trenčianskej univerzite prejavom anomálie na našich regionálnych univerzitách.
Ekonomický aspekt prijatia vysokého počtu študentov otvorene priznáva rektor Wagner. "Pokiaľ mám vytvoriť katedru, potrebujem do nej investovať peniaze," hovorí.
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka bola spolu s Akadémiou umení v Banskej Bystrici a Univerzitou sv. Cyrila a Metoda v Trnave zriadená v roku 1997 za vlády Vladimíra Mečiara.