FOTO |
Život sa začína
až po štyridsiatke,
bolo heslo tohtoročného filmového festivalu v Karlových Varoch. Oprávnenosť tohto tvrdenia dokazujú aj organizátori vekom spriazneného hudobného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti. Po vlaňajšom jubilejnom ročníku pripravili priaznivcom klasickej hudby opäť atraktívny program.
BHS spomienkové
Tento rok uplynie 60 rokov od skončenia 2. svetovej vojny. Hneď prvé tri koncerty preto pripomenú túto veľkú udalosť v dejinách ľudstva. Na otváracom koncerte zaznie v podaní Slovenskej filharmónie a zahraničných hostí majestátne Brittenovo Vojnové requiem, nasledujúci deň sa predstaví Ruský symfonický orchester s Prokofievovou suitou Vojna a mier a trojicu koncertov dedikovaných tomuto výročiu uzavrie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Beethovenovou Symfóniou č.3 "Eroica".
Spomínať sa pochopiteľne bude aj na 320. výročie narodenia Johanna Sebastiana Bacha. Jeho diela uvedie mladý nemecký pianista Martin Stadtfeld a zaznie aj pocta geniálnemu majstrovi z pera slovenského klasika Eugena Suchoňa.
BHS hviezdne
K hviezdnym večerom patria predovšetkým recitály - tento rok sa môžete tešiť na fenomenálneho maďarského klaviristu Andrása Schiffa, ruského huslistu Vadima Repina a spomínaného Martina Stadtfelda, ktorý je považo-
vaný za skvelého interpreta Bachovho diela. Už 41. ročník festivalu uzavrie koncert starého známeho huslistu, ktorý má dlhodobý vzťah k Bratislave - Vladimira Spivakova.
Atmosféru BHS vytvárajú aj zahraničné orchestre, ktoré (najmä z finančných dôvodov) počas koncertnej sezóny len málokedy zavítajú do Bratislavy. V roku 2005 je to popri spomínanom ruskom orchestri významný Royal Philharmonic Orchestra London. Vystúpenie tohto orchestra je o to vzácnejšie (a z hľadiska rozvíjania európskych kontaktov dôležitejšie), že práve v 2. polroku 2005 Veľká Británia predsedá spoločenstvu európskych krajín. Koncert bude určite mimoriadnou spoločenskou udalosťou sezóny, navyše aj preto, že už niekoľko rokov veľké anglické symfonické teleso v Bratislave neúčinkovalo.
A prítomnosť anglických umelcov na festivale ešte umocní koncert prestížneho vokálneho súboru King's Singers.
BHS (ne)tradičné
K stálym hosťom festivalu patria francúzski umelci - na BHS 2005 symfonický orchester z Bretónska s vynikajúcim klaviristom Tzimonom Bartom a príťažlivým programom zostaveným z diel Saint-Saensa a Bizeta. Rovnako doma sú v Bratislave ruskí interpreti. Okrem hviezdnych sólistov je pripravený aj večer Ruského symfonického orchestra s dirigentom Pavlom Sorokinom, ktorý okrem spomínaného Prokofieva odohrá ešte Glinkovu Španielsku ouvertúru, Čajkovského Koncert pre klavír a orchester č. 2 G dur a Arutjanjanov Koncert pre trúbku a orchester As dur.
Na 41. ročníku festivalu privítame aj ďalšie telesá zo susedných krajín - Symfonický orchester Českého rozhlasu má v programe aj Musicu Pastoralis nedávno zosnulého slovenského skladateľa Ivana Paríka a slovenské ozveny budú prítomné aj na vystúpení Varšavskej filharmónie, vďaka skladbe Wojciecha Kilara s názvom Orawa.
Naproti tomu závan exotiky sľubuje večer s temperamentnou hudbou Južnej Ameriky a Španielska v podaní Filharmonického orchestra Mexico City.
BHS a talenty
Pravidelnou súčasťou festivalu je aj medzinárodná súťaž mladých umelcov New Talent - Cena nadácie SPP, ktorá má po výnimočne úspešnom minulom ročníku (víťazkou sa stala vynikajúca huslistka Patricia Kopatchinskaja) všetky predpoklady získať pozornosť návštevníkov.
Tento rok aj preto, že medzi osem semifinalistov postúpil aj slovenský huslista - dnes už uznávaný mladý umelec Dalibor Karvay.
V piatok 30. septembra si budete môcť postupne vypočuť všetkých adeptov s vlastným programom počas troch semifinálových koncertov. Meno víťaza bude známe v pondelok 3. októbra, keď si traja finalisti zahrajú so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou Petra Feranca.
BHS domáce
Popri zahraničných umelcoch je festival aj prezentáciou špičkových slovenských interpretov a skladateľov. Tento rok sa popri spomínaných orchestroch predstavia aj súbory Cappella Istropolitana a Štátny komorný orchester Žilina, ktorý sa zmocní premiérového diela Vladimíra Godára.
Z diel slovenských skladateľov uvedie festival aj Symfonickú fantáziu na B-A-C-H od Eugena Suchoňa a Musicu pastoralis od nedávno zosnulého Ivana Paríka (v podaní zahraničného Symfonického orchestra Českého rozhlasu). Snahou organizátorov je prezentovať slovenských interpretov so zahraničnými orchestrami: tento rok vystúpi Juraj Bartoš a Zuzana Paulechová-Štiasna s Ruským symfonickým orchestrom.
V podaní Cappelly Istropolitany so zborom Bamberských symfonikov s dirigentom Rolfom Beckom si môžete vypočuť skvelé vokálne dielo G. F. Händla Mesiáš so slovenskými i zahraničnými vokálnymi sólistami.
BHS jazzové a scénické
Festival je otvorený všetkým hudobným žánrom a jeho súčasťou je už tradične aj jazzový večer - tentoraz s Big Bandom Gustava Broma a významnou sólistkou, americkou gospelovou speváčkou Joan Faulkner. Koncert sa koná pri príležitosti 65. narodenín súboru (mimochodom, jeho súčasný dirigent Vlado Valovič oslavuje šesťdesiatiny).
Súčasťou BHS sú aj hudobno-dramatické a baletné diela, ktoré s mnohými zahraničnými hosťami ponúka Slovenské národné divadlo. Tento rok bude program ešte obohatený o hosťovanie Divadla Andreja Bagara z Nitry v Činohre SND - v Divadle P. O. Hviezdoslava s tanečnou fantáziou na hudbu Igora Stravinského a Petra Zagara Svätenie jari v réžii Svetozára Sprušanského.
(bhs)