Môžete o nej počuť na každom rohu. Švitoria si o nej vaše deti alebo partia teenagerov podozrivo rýchlo kráčajúca zo školy. Sú jej plné médiá, keď je potrebné za niečo pokarhať mladú generáciu. Trocha previnilo sa o nej môže zmieniť aj váš partner (ale dnes už aj partnerka), keď povie prečo sa vám dnes večer nemôže venovať. Je na oko stále rovnaká, ale predsa vždy iná. Je to ona! Najobľúbenejšia akčná hra pre viacerých hráčov na svete. Je to Counter-Strike.
CS patrí určite ku fenoménom našej doby. Hrajú ho mladí aj starší, hrajú ho celé firmy na lokálnych sieťach, hrajú ho celé internáty, hrajú ho dokonca profíci za peniaze. Ak ste doteraz nemali možnosť zoznámiť sa s týmto "zjavením", tento článok je pre vás. Pre rodičov, ktorí majú záujem pochopiť, čo ich deti vlastne naozaj celé hodiny v tej herni hrajú. Pre tých čo o ňom počuli, chceli by ho hrať, ale nemal ich kto "zasvätiť". Alebo pre tých, ktorí jednoducho radi hľadajú nový tip zábavy. Skúsení "cee-es-kári" tu asi nenájdu nič nové, ale aspoň môžu
porovnať svoje skúsenosti s našou trojmesačnou sondou do sveta najlepších česko-slovenských "public" (vysvetlíme nižšie) hráčov. Možno pomôže aj tým, ktorí hrali staršie verzie CS a chcú sa dozvedieť o zmenách v tej najnovšej s podtitulom Source. Primárne sa totiž budeme venovať jej, pretože tá je nevyhnutnou budúcnosťou CS. Naviac má začiatočník oveľa viac šancí práve v novej verzii, pretože tú starú majú dlhoroční hráči už trocha príliš "naskillovanú" (dokonale naučenú). V prvej časti článku si povieme o princípoch CS a potrebnom vybavení a v druhom sa budeme venovať popisu špecifík hry a kultúry celej CS scény, ale aj tipom pre začiatočníkov.
Čo je vlastne CS?
CS je tímová akčná počítačová hra pre viacerých hráčov. Tým sa odlišuje od prvej generácie "online strieľačiek", kde hral každý pripojený hráč iba za seba. Oveľa dôležitejší ako úspech jednotlivca je tu úspech tímu. Proti sebe stoja teroristi (T) a špeciálne policajné jednotky (CT). Historicky prežili v zásade iba dva možné scenáre súboja. Buď odpálenie (resp. zneškodnenie) bomby alebo obrana (resp. záchrana) rukojemníkov. Každé z niekoľkých prostredí resp. "máp", kde sa CS hrá, je určené na jeden z týchto scenárov. Hrá sa na časovo obmedzené kolá. Okrem splnenia primárnej úlohy je možné vyhrať kolo zabránením druhému tímu splniť úlohu v časovom limite alebo - jednoducho - elimináciou nepriateľa. Samozrejme, esenciou CS je široká ponuka rôznorodých zbraní s rozličnou cenou a účinkom. Okrem najzákladnejšej pištole pre oba tímy a frajerského noža si všetko vybavenie kupujete v pár sekundovom intervale na začiatku kola. Peniaze dostávate podľa individuálneho ale najmä tímového úspechu v predošlom kole. Hneď po dobrej znalosti mapy je znalosť výhod a nevýhod zbraní a schopnosť efektívne ich používať, tou najdôležitejšou vlastnosťou dobrého CS hráča. Zbrane sa totiž správajú dosť realisticky, takže nestačí len držať spúšť. Spätný ráz, kadencia, prieraznosť, ale aj váha zbrane hrajú veľkú rolu. Naviac, postavy majú zásahové zóny, takže z úvodných 100 bodov zdravia uberie zásah do hlavy oveľa viac ako ten do nohy. Po "smrti" sa hráč stáva do konca kola divákom a každý nováčik by mal práve tento čas využiť pozorovaním skúsených hráčov a okukávaním ich taktiky.
Do kariet kritikom počítačovej zábavy hrá najmä fakt, že ide bez pochýb o hru obsahujúcu násilie. Používajú sa tu zbrane, cieľom je zabíjať a tečie tu krv. Ale vnímať to takto povrchne je veľmi mylné. Medzi hráčmi je počas hry živá komunikácia, gavaliersky si gratulujú ku podarenému "zostrelu" alebo pomôžu začiatočníkovi s nejakou tou radou. Celé sa to síce nezaobíde bez nadávok, vzájomného podpichovania či krátkodobého hnevu. Ale to je to isté ako v akomkoľvek tímovom športe na amatérskej úrovni. Emócie k nemu patria. Veď ide o prestíž. To samozrejme platí len asi pre 85 percentnú väčšinu. Tak ako v hocakej inej sfére ľudskej činnosti, aj tu sa nájdu podvodníci či neprajníci, namyslení elitári, či závidiaci nováčikovia. Všetci títo sa snažia za každú cenu kaziť hru. Oveľa častejšie sme však svedkami poctivého boja hráčov, ktorí sa dobre poznajú, vzájomne si pomôžu v boji alebo sa jednoducho prehodia do slabšieho tímu, aby sa vyrovnali sily. Najlepší kamaráti potom hrajú proti sebe, aby si ukázali, kto je lepší. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že CS už dávno nie je doménou chlapcov resp. mužov. Stále viac zástupkýň nežného pohlavia prepadá čaru tejto hry, čo má občas za následok zmenu diskusie "mŕtvych" hráčov na internetovú zoznamku.
Doteraz sme však popisovali iba jednu vetvu sveta CS. Existujú však dve a sú veľmi odlišné. Hrá sa v nich síce stále tá istá hra, ale výrazne rozdielnym spôsobom. Doteraz sme popisovali CS čisto pre zábavu, teda tzv. "public". Práve tu môže nováčik získať najcennejšie skúsenosti, s ktorými môže neskôr vstúpiť do sveta finančne dotovaných zápasov a profesionálneho hrania (tzv. progamingu) vôbec. O profesionálnej vetve sa zmienime iba krátko, pretože je pre začiatočníka veľmi nedostupná.
Profesionálne hranie začína už na amatérskej úrovni vo forme klanov. Aj hráči "publicu" sa združujú do skupín s rozličnými názvami, aby hájili farby svojho tímu na "zjazdoch" hráčov - tzv. LAN-party alebo pri tzv. CLAN WAR-och v internetových kaviarňach či z domu po internete. Ak je klan extrémne úspešný, môže začať jeho platená profesionálna kariéra. Tú už smelo môžeme porovnávať so športom. Bez dennodenného tréningu, bleskových reflexov, taktiky, ale aj momentálnej formy prakticky nemáte šancu. Uvedomelejší profi-hráči sa dokonca poctivo venujú kondičnej príprave, pretože pasívne fyzické nároky na telo sú pri dlhodobom hraní veľké. Bez kompenzácie v podobe športu by ľahko mohli prísť ku strate formy či dokonca zraneniu. Samozrejme, hovoríme o situácii vo svete. V bývalom Česko-Slovensku (scéna je stále silne prepojená) sa zatiaľ netočia
žiadne extrémne peniaze, z ktorých by viac ako jeden či dva tímy mohli vyžiť na plný úväzok. Ale aj tak sa už odmeny na turnajoch pohybujú v desiatkach tisíc. Úplne opačná situácia je napríklad v Kórei, kde je profi hranie ako také doslova národným športom. Firmy sa predháňajú v sponzorských ponukách a najlepší hráči si užívajú popularitu klasických celebrít. Niet divu, že sa mamutia olympiáda v počítačových hrách konala už niekoľkokrát práve tam. Profesionálne hranie CS je už dávnejšie zastrešené oficiálnymi organizáciami. Azda najznámejšou je Cyberathlete Professional League, ktorej názov naznačuje, že určite nebude dlho trvať, kým budú počítačové hry a obzvlášť CS uznané za plnohodnotné športy.
Ako začať hrať CS:Source?
Ak vynecháme možnosť využiť služby internetovej kaviarne, najbežnejším spôsobom hrania CS je prostredníctvom internetu v teple domova. Okrem dostatočne výkonného počítača a internetového pripojenia s rýchlou odozvou (DSL či spoľahlivé WiFi s odozvou resp. pingom najlepšie pod 60 ms) potrebujete samotnú hru. Dobrou správou je, že CS:S je zdarma. Ale len ak vlastníte hru Half-Life 2, ktorá je úzko spätá s internetovým distribučným systémom STEAM. Buď si priamo v obchode kúpite krabicu s hrou, nainštalujete a zaregistrujete vo svojom vlastnom STEAM konte alebo si priamo od autorov kúpite elektronickú verziu hry, kedy si ju celú cez STEAM stiahnete. STEAM konto si môže vytvoriť hocikto zdarma. Program je k dispozícií na adrese www.steampowered.com . Od známych alebo v internetových aukciách sa potom dá konto pre STEAM s registrovanou hrou kúpiť za výhodnejšiu cenu. Veľa ľudí Half-Life 2 má a radi sa ho zbavia, pretože ich CS neláka.
Hra sa po nainštalovaní automaticky aktualizuje. Aktualizácie a úpravy sú vôbec dosť častým javom. Na rozdiel od iného softvéru, však za novú verziu neplatíte. Svoje prvé zápasy si môžete vyskúšať s tzv. "botmi", čiže počítačom ovládanými spoluhráčmi aj protihráčmi. Môžete si nastaviť ich obtiažnosť a počet. Vedia byť zdatnými súpermi, a pri nízkych nastaveniach zasa zabránite zbytočnej frustrácií. Dôležité je tiež zoznámiť sa s mapami. Bezpodmienečne nutné je poznať aspoň de_dust, de_dust2, cs_office, cs_itally a de_aztec. Predpona v názve určuje scenár mapy. DE znamená scenár s bombou a CS scenár s rukojemníkmi. Keď sa trocha oťukáte, v rozhraní STEAMu nájdete tisíce svetových serverov, na ktoré sa môžete pripojiť. Hovorí sa, že je dobré začať na serveroch, kde sú hráči len trocha lepší ako vy. V praxi je to však ťažké uplatniť. Prirodzene budete chcieť začínať na domácich serveroch, kde však chodí prakticky celé spektrum hráčov. Úplní nováčikovia, ale aj "veľké ryby". Bez jazykovej bariéry to však budete mať ľahšie a od zdatných hráčov sa aspoň budete rýchlejšie učiť. Najhranejšie servery pre Counter-Strike: Source nájdete na www.cstrike.sk .
Je isté, že zo začiatku budete veľmi často "mŕtvi", ale prvé úspechy sa dostavia skoro. Spoznáte aj hromadu nových ľudí alebo zistíte, že po večeroch CS hrá váš vlastný finančný poradca. Alebo si počkajte na druhý
diel tohto seriálu a bude sa vám začínať ešte ľahšie. Hlavne to ale, podobne ako s čímkoľvek iným, nepreháňajte. Ctižiadostivým ľuďom, pre ktorých je úspech vo všetkom veľkou výzvou, môže CS veľmi rýchlo privodiť menšiu závislosť. n