Všetci, ktorí pracujú s modernou počítačovou technikou a softvérovými technológiami vedia, že hodnota relevantných znalostí a poznatkov je takmer nevyčísliteľná. Jedným zo zdrojov, odkiaľ je možné toto know-how čerpať sú aj počítačové publikácie, ktoré na náš trh už viac ako jedno desaťročie uvádza vydavateľstvo Grada Publishing. O súčasných ako aj budúcich trendoch v knižnom IT priemysle sme sa rozprávali s pánom Miroslavom Lochmanom, šéfredaktorom počítačovej redakcie českej centrály spoločnosti.
Na úvod by bolo vhodné, keby ste našim čitateľom predstavili stručnú históriu knižného vydavateľstva Grada Publishing a vašu pozíciu v jej organizačnej štruktúre.
Knihy s logom Grada vychádzajú v Českej republike už od roku 1991. Grada si za dobu svojej existencie vybudovala pozíciu najväčšieho tuzemského vydavateľstva odbornej literatúry čo sa týka objemu tržieb, počtu vydávaných knižných titulov i celkovou šírkou oborov svojej pôsobnosti, a to tak v Českej, ako aj Slovenskej republike. K dnešnému dňu Grada vydala viac ako 2000 titulov v celkovom náklade takmer 10 miliónov kníh. Ponuka spoločnosti Grada pokrýva široké spektrum odbornej literatúry z najrôznejších oblastí ľudskej činnosti. Ročne produkuje viac ako 300 noviniek vo viac ako dvadsiatich odboroch a približne 50-tich edičných radoch. Dôležitou súčasťou vydavateľskej stratégie je prinášať odborníkom a širšej odbornej verejnosti aktuálne poznatky a informácie zo všetkých sfér ich činností, a to v maximálnej možnej odbornej kvalite, včas a v optimálnej forme. Práve zvyšovanie odbornej kvality našich kníh je mojim prioritným osobným cieľom na pozícii šéfredaktora počítačovej redakcie. Tento post však zastávam len o niečo dlhšie ako jeden rok. Celé štyri roky predtým som sa priamo zúčastňoval na realizácii publikácií ako odborný redaktor.
Počítačové publikácie vydavateľstva Grada Publishing, ktoré sú dostupné na knižnom trhu, sú rozdelené do viacerých produktových radov, resp. knižných edícií. Mohli by ste v stručnosti opísať zameranie týchto edícií a ich úspešnosť u čitateľov? Plánujete v budúcnosti rozšírenie existujúcej edičnej štruktúry o nové knižné varianty?
V súčasnej dobe predstavuje edičné zaradenie počítačových titulov šesť základných radov, ktoré sa navzájom odlišujú svojou odbornou úrovňou. Od komerčne najúspešnejších radov pre široké spektrum začínajúcich a mierne pokročilých používateľov, pre ktorých sú určené predovšetkým edície V rekordním čase, Snadno a rychle, Rychlými kroky a Průvodce, je možné v našej ponuke nájsť vysoko odborne zamerané rady, akými sú edície Moderní programování, Myslíme v jazyku... a Profesionál. Vzhľadom k tomu, že sa čas od času v našej ponuke objavujú tituly, ktoré je možné - s ohľadom na ich rozsah, zameranie alebo spracovanie - len veľmi ťažko zaradiť do nejakého edičného radu, máme taktiež veľa kníh mimo zavedených edícií. Do budúcnosti plánujeme posilniť a vybudovať nové edície pre špecifické cieľové skupiny čitateľov podľa ich potrieb. Ide napríklad o správcov sietí, pre ktorých by sme chceli pripraviť hodnotné referenčné príručky, či používateľov moderných digitálnych technológií, medzi ktorých bezpochyby patria napríklad amatérski fotonadšenci. Pre tých by sme radi vytvorili knihy plné tipov a trikov, pomocou ktorých budú schopní rýchlejšie produkovať lepšie vyzerajúce fotografie.
Viete, aké sú preferencie čitateľov? Sú uprednostňované skôr stručné a zrozumiteľné publikácie, alebo tituly, ktoré ponúkajú hĺbkové informácie o istej tematike?
Áno, je to jedna z najdôležitejších činností v našom poslaní. Preferencie čitateľov starostlivo sledujeme, zaznamenávame názory a hodnotenia každého z novouvádzaných titulov na trh, a to nielen medzi čitateľmi na diskusných internetových fórach či na základe reakcií, ktoré nám naši čitatelia zasielajú do redakcie, ale taktiež na základe recenzií publikovaných v odborných i populárne zameraných periodikách. Pod týmito preferenciami sa často ukrývajú pre nás veľmi hodnotné informácie o vhodnej voľbe predkladaného titulu pre tú-ktorú cieľovú skupinu čitateľov, o jeho informačnej obsažnosti či úrovni spracovania. Vďaka takto získaným informáciám môžeme povedať, že počítačová gramotnosť v Českej i Slovenskej republike neustále rastie. Navyše, dokážeme rovnako efektívne rozlišovať medzi potrebami čitateľov na základe úrovne ich odborných znalostí. Vieme tak, že menej skúsený používateľ počítača uvíta skôr odľahčený štýl podania potrebných informácií a poznatkov, ktorý je charakteristický hojným výskytom prirovnaní z bežného života. Čím je však úroveň odborných znalostí čitateľov vyššia, tým stručnejšie a faktickejšie postupy musí kniha obsahovať, čo znamená, že je nutné ísť priamo k veci. Často sa tak knihy pre IT profesionálov stávajú viac-menej referenčnými príručkami, ktoré čitateľovi naznačia smer, ukážu ho na krátkom príklade, pričom čitateľ si už sám odvodí všetko potrebné.
Jednou z inovatívnych noviniek, s ktorými sa čitatelia mohli u počítačovo zameraných publikácií z dielne vydavateľstva Grada Publishing stretnúť, sú moderné plnofarebné vizuálne príručky.
Na počiatku všetkého stála myšlienka, ktorú je možné vyjadriť slovami "jeden obrázok dokáže mnohokrát povedať viac ako tisíc slov". Snáď každý z nás sa pri práci s počítačmi dostal do situácie, kedy potreboval rýchlo nájsť spôsob, ako sa dopracovať k nejakému konkrétnemu cieľu, hoci súčasne vedel, že sa nejedná o nič zložité. A presne takáto je charakteristika nových vizuálnych príručiek. Sú určené v prvom rade pre mierne pokročilých používateľov a ich koncepcia umožní čitateľovi poznať nový, alebo znova objaviť už kedysi zvládnutý postup pri realizácii konkrétnych činností v bežne používaných programoch. Príručky sú písané formou jednoduchých krokov, sú sprevádzané množstvom názorných obrázkov a obsahujú veľa poznámok, tipov a trikov, ako si všetko ešte viac zjednodušiť.
Ďakujem za rozhovor.
Rozhovor pripravil Ing. Ján Hanák