Zaujme na prvý pohľad
Konica Minolta už má na trh po modeloch Z3 a Z5 pripravenú aj Z6. My sme mali k dispozícii elegantný čierny model s 5 megovým čipom a dvanásťnásobným optickým priblížením. Medzi charakteristické črty patrí ešte účinný stabilizátor a elektronický hľadáčik. Najmarkantnejší je však jeho celkový dizajn, hoci pôsobí dosť futuristicky, nejde o samoúčelnosť. Pravákom padne do ruky ako uliaty, palec a ukazovák bez problémov dosiahne na všetky ovládacie prvky. Netreba zabúdať ani na univerzálny zdroj energie, ceruzkové batérie už pomaly dokážete kúpiť na každom rohu.
Eliminuje trasúce sa ruky
Patentovaný systém Anti-Shake stabilizujúci snímač CCD pomáha vytvoriť prijateľné zábery aj pri maximálnom vysunutí teleobjektívu a za nedostatočného svetla. Inými slovami umožňuje zvoliť si expozičné časy 4-8 krát dlhšie (2-3 expozičné stupne), než by ste použili na fotoaparátoch bez stabilizátora. Nemusíte tak zvýšiť citlivosť ISO, a teda fotky nemusia byť zbytočne zašumené. Podľa oficiálnej správy výrobcu sa dokonca použitie technológie, ktorá koriguje jemný pohyb spôsobený stisnutím tlačidla spúšte uzávierky, ako aj väčší ale pomalší pohyb tela fotografa, neprejavuje ani na celkovej hmotnosti prístroja (380 g). Ak si veríte, dá sa funkcia v nastaveniach vypnúť, čo by malo viesť k úspore energie.
Ihneď pripravený
Rýchlosť je vlastnosť, ktorú oceníme až v momente ak nám nejaký exkluzívny záber ušiel. Pri Z5-ke by sa nám však nič podobné stať nemalo, keďže tlačidlo pod displejom uvedie fotoaparát do chodu za 2 sekundy. Jemným stlačením spúšte zaostrí na zvolený objekt do pol sekundy. Zmena ohniskovej vzdialenosti z minima na maximum, či naopak trvá asi 1,2 sekundy. Ak si však zvolíte dlhšie časy, prístroj si automaticky zaktivuje redukciu šumu, tým sa samozrejme zachytená snímka musí vo fotoaparáte spracovávať dlhšie.
Plný manuál
Tlačidlo on/off dopĺňa hneď vedľa prepínač, ktorým si volíte buď prehliadanie nafotených obrázkov, alebo záznam s náhľadom na dvojpalcový displej, či pohľad cez úspornejší elektronický hľadáčik. Palcom sa dá ovládať trojica pod sebou umiestnených tlačidiel. Prvé slúži na vstup do menu, druhé zobrazuje náhľad aktuálne nafotenej snímky a jej prípadné okamžité vymazanie a tretie okresáva množstvo informácií svietiacich v podobe ikoniek na displeji či v hľadáčiku. Ovládacím prvkom dominuje okrúhly krížový prepínač pre pohyb v menu a pre jemnú korekciu expozície. Veľkosť obrázkov sa dá ukladať v rozlíšení 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480.
Ovplyvniť expozíciu snímku môžeme prostredníctvom štyroch režimov: Program (riadená automatická expozícia P), Priorita clony (A), Priorita času (S) a plný manuál (M). Fotoaparát zameriava expozíciu buď viacsegmentovo (256 segmentov), so zdôraznením stredu, alebo bodovo. Citlivosť si volí fotoaparát automaticky, alebo sa vyberiete z ISO 50, ISO 100, ISO 200, ISO 320.
Zaostrovanie sa dá plne manuálne regulovať, avšak automatika to zvláda excelentne a dostatočne rýchlo, problém môže nastať až pri nevyhovujúcich svetelných podmienkach s maximálnym priblížením.
Ak si zvolíme na kruhovom ovládači (nad kolískou zoomu) prioritu času, dokážeme meniť rozsah od 4 sekúnd (pre niekoho môže byť málo) do 1/1000 minúty. Bielu farbu si môžeme vybrať z piatich prednastavení, alebo si ju nastaviť podľa vlastného uváženia. Pre rýchle pohyby, ako sú športové podujatia, využijete sériové snímanie kedy Z5 dokáže uložiť za sebou 6 záberov pri rýchlosti 2,2 obrázka za sekundu. V prípade nástupcu, šesťmegovej Z6 sa po uvoľnení spúšte uzávierky uloží až 10 záberov, zosnímaných rýchlosťou 1,8 obrázka za sekundu bez ohľadu na veľkosť a kvalitu.
Pre detailné zábery sú v ponuke dve nastavenia - makro a supermakro (od 1 cm), pri použití ktoréhokoľvek budete s výsledkom príjemne prekvapení.
Alebo aj jednoduchý automat
Ak nemáte chuť experimentovať, prípadne ani netušíte aké sú možnosti manuálneho nastavenia, potom je pre vás ideálne fotiť na niektorý z ponúkaných kreatívnych programov ako sú portrét, šport, krajinka, slnečná pláž, prípadne lyžiarska zjazdovka a nočný portrét. Aby ste nemuseli ani tieto prednastavenia kontrolovať, prepnete si režim na auto a stačí už len stláčať spúšť. No nie za zlých svetelných podmienok, vtedy nastupuje hľadanie vstavaného blesku. Je dokonale ukrytý nad objektívom, len miniatúrne výčnelky po bokoch naznačujú, že sa z tela vyklopí blesk. Na jeho ovládanie slúži tlačidlo, ktorým si volíme režimy a silu blesku. Toto tlačidlo je ale programovateľné, okrem toho že v základnom nastavení ovláda blesk, dá sa mu navoliť aj funkcia na ovládanie režimu, nastavenie bielej farby, ostrenie, nastavenie farebnosti či citlivosť snímača. Ak nebudete spokojný s možnosťami vstavaného blesku, nie je problém nasunúť externý.
Ako kamera
Pohyblivý obraz so zvukom a s možnosťou približovania počas záznamu sa ukladá v rozlíšení 640x480 - 30 záberov za sekundu. Je zaujímavé, že pri novinke DiMAGE Z6 sa ukladá video v rozlíšení QVGA (320 # 240 pixelov) s rýchlosťou 30 snímkov za sekundu. Podobný nepochopiteľný krok zvolil výrobca aj pri Z5, kedy na rozdiel od svojich predchodcov znížil citlivosť prístroja na 320 ISO. Pre videosekvencie s využitím priblíženia je možné použiť už spomínaný systém Anti-Shake. Režim nočné video upravuje možnosti záznamu pri nedostatočnom svetle. Ak sa vám zapáči časť nakrúteného klipu, nie je problém z neho urobiť fotku. Vyberiete si jedno políčko z videosekvencie a uložíte ho ako statický obrázok. Editovať video môžete priamo vo fotoaparáte vyrezaním zbytočných častí. Tak ako aj množstvo fotiek, aj dĺžka videa je limitovaná veľkosťou karty. Použitá je SD karta, ktorej veľkosť v dodávke s fotoaparátom je len symbolická. Ako zdroj energie poslúžia štyri ceruzkové batéria, buď akumulátory Ni-MH, ktoré pri kapacite 2500 mAh vydržia na cca 400 záberov, alebo alkalické články, ktoré by sa mali vybiť až po viac ako 200 záberoch.
Viac ako dovolenkový
Obrazová kvalita tohto modelu je pre fotoamatéra vyhovujúca, presne podľa cenovej hladiny prístroja. Menu je dostatočne prehľadné, je rozdelené na jednotlivé podobrazovky kde sa jednoducho vyhľadáva. S päťmegovým fotoaparátom si kľudne môžete dovoliť prepnúť sa do nižšieho rozlíšenia pokiaľ fotíte zábery na dovolenke. Dvojpalcový displej je jasne čitateľný aj pri ostrom slnku, hoci nezobrazuje úplne presne to čo bude zachytené na karte. V prípade ultrazoomu treba jednoznačne pochváliť prácu stabilizátora, na ktorý si zvyknete tak, že prestanete rozumieť ultrazoomom bez tejto pomôcky. Samozrejme, že sa v tejto kategórii nájde aj výkonom o niečo prevyšujúci model, no netreba zabúdať, že trh s digitálnou fotografiou napreduje rýchlejšie, než je tomu v oblasti počítačov. Ak sa budete rozhodovať pomaly, môže sa stať že svoj model nájdete už len vo výpredajoch, hoci za výhodnejšiu cenu. Takýto krok postihne už čoskoro asi aj Z5ku, keďže v druhej polovici septembra sa za cenu zhruba 400 amerických dolárov objaví DiMAGE Z6. n
Autor: RADOVAN KOVALSKÝ