Slovensko má priaznivejšie podmienky na rozvoj podnikania ako jeho susedia z Visegrádskej štvorky i niektoré západné štátyBRATISLAVA - Predstavte si, že máte firmu v Sierra Leone, kde vám všetky dane súvisiace s podnikaním pohltia 164 percent hrubého zisku. Alebo si predstavte, že ste v Sýrii, kde musíte na zaregistrovanie firmy vynaložiť aspoň 61-tisíc dolárov, čo je 51-násobok tamojšieho priemerného ročného príjmu. Možno by za pokus stál Mozambik, kde podnikateľ musí pred založením absolvovať 14 úradných úkonov trvajúcich dovedna 153 dní. Stále lepšie ako Laos, kde založenie firmy trvá 198 dni.
V Austrálii firmu založíte za dva dni.
Srbi napredujú
Uvedené pozorovania vyplývajú z najnovšej správy Svetovej banky o kvalite podnikateľského prostredia v 155 krajinách sveta. V pravidelnej výročnej správe Doing Business in 2006 (Podnikanie v roku 2006) skonštatovala, že napriek hrôzostrašným príkladom uvedeným vyššie existujú krajiny, ktoré život podnikateľským subjektom uľahčujú. "Nedávne snahy o odbúranie byrokracie v Srbsku a Čiernej Hore spôsobili, že firmu tam dnes možno založiť už za 15 dní," konštatuje banka. Srbi si vyslúžili nálepku najreformnejšej krajiny za rok 2004.
Okrem skrátenia obdobia na založenie firmy z 51 na 15 dní sa znížil aj minimálny potrebný kapitál z 5000 eur na desatinu. Nový Zákonník práce umožnil prijímať zamestnancov aj na dobu určitú. Dĺžka prerokúvania obchodných sporov na súdoch klesla z vyše tisíc na 635 dní. Zrušila sa daň zo mzdy a daň z obratu, nahradila ich v Európe štandardná daň z pridanej hodnoty. Výsledkom bolo, že počet nových firiem v obchodnom registri z roka na rok vyskočil o 42 percent.
Srbsko a Čierna Hora však má pred sebou ešte dlhú cestu. V rebríčku krajín podľa kvality podnikateľského prostredia sú len na 92. mieste.
Slovensko stále vpredu
Pozíciu reformného lídra prevzali Srbi od Slovenska, ktoré tento titul získalo pred rokom. Svetová banka vtedy ocenila najmä to, že čas potrebný na začatie podnikania sa skrátil na polovicu, čas na vymáhanie pohľadávok sa skrátil o tri štvrtiny, založil sa úverový register a spružnilo sa pracovné právo.
V tohtoročnom rebríčku je však Slovensko stále v prvej desiatke reformných lídrov, čo sa okrem neho podarilo už len Fínsku.
Podľa Svetovej banky máme 37. najkvalitnejšie podnikateľské prostredie spomedzi sledovaných krajín. Vlani sme síce boli v prvej dvadsiatke, medzitým sa však hodnotenie rozšírilo o tri nové kategórie, v ktorých sme mali o niečo slabšie postavenie.
Za nami však v rebríčku zaostávajú všetci traja susedia z Visegrádskej štvorky, ale napríklad aj také krajiny ako Francúzsko či Taliansko.
Problémová Afrika
"Mnohé africké krajiny, ktoré zúfalo potrebujú nové podniky a pracovné miesta, riskujú ešte väčšie prehlbovanie zaostávania za štátmi, ktoré reguláciu podnikateľského prostredia zjednodušujú a vytvárajú priateľskejšie prostredie pre investície," povedal Michael Klein, viceprezident Svetovej banky pre rozvoj súkromného sektora.
Afrika jednoznačne dominuje na spodnom konci rebríčka. Autori správy Doing Business in 2006 si však povšimli niektoré výnimky. Rwanda bola vlani jedenástym najlepším reformátorom na svete. Maurícius tiež zreformoval niektoré oblasti podnikania a zaradil sa medzi podnikateľsky najústretovejšie štáty sveta, nasledovaný Južnou Afrikou. Aj tak však na každé tri africké štáty, ktoré zlepšili podnikateľské prostredie, pripadá jeden, ktorý ho skomplikoval. Napríklad Mauretánia sa stala vlani jedinou krajinou, ktorá zvýšila daň z príjmu firiem.