FOTO |
Ako pokračovala, Slovnaft dúfa, že pozitívny vývoj kótovaných cien ropných produktov na svetových trhoch, ktoré sa v posledných dňoch výraznejšie znížili, bude pokračovať. Slovnaft pred týždňom zvýšil priemerné ceny litra benzínu o 1,50 Sk, nafta zdražela v priemere o osemdesiat halierov za liter. "Na vývoj vo svete v dôsledku hurikánu Katrina sme však reagovali zvýšením cien benzínu a nafty v menšej miere, ako to bolo v okolitých krajinách," zdôraznila Félová.
Ceny benzínu klesali aj v okolitých krajinách. Rakúska sieť OMV včera zlacnila benzín o tri centy (1,10 Sk) a naftu o dva centy (80 hal.) za liter. V Rakúsku zlacňoval aj Shell. Slovenské vetvy tých istých rafinérskych spoločností však u nás ceny nemenili, včera to denníku SME potvrdili priamo pumpári. Rafinérske spoločnosti OMV, Shell a BP pristúpili k zlacňovaniu spomedzi stredoeurópskych krajín len v Rakúsku. Dôvodom mohli byť vyhrážky rakúskeho ministra financií Karl-Heinza Grassera. Pohrozil, že ak predajcovia neznížia ceny o dva až tri centy (80 hal. až 1,10 Sk), bude musieť zvážiť spôsoby, ako presunúť ich nadmerné zisky smerom k spotrebiteľom.
Rafinéria OMV však tvrdí, že k zlacneniu pristúpila najmä v reakcii na vývoj cien ropných produktov na komoditnom trhu v Rotterdame. Ceny benzínu a nafty tam tento týždeň začali klesať. Klesajú aj ceny ropy - za jeden týždeň barel ropy na americkej burze zlacnel zo 65,90 na 61,80 dolára.
Hrozbami sa podarilo znížiť ceny aj francúzskemu ministrovi financií Thierrymu Bretonovi. Ropné spoločnosti Total a BP minulý piatok informovali o znížení cien bezolovnatých palív vo Francúzsku o 3 centy za liter a ceny nafty o 2 centy za liter. Urobili tak po tom, keď minister Breton oznámil, že zvažuje uvalenie mimoriadnej dane na ropný sektor s cieľom znížiť negatívny vplyv vysokých cien ropy.
(tv, reuters, sita)