Pohon na plyn je lacný, vybavovanie komplikované

BRATISLAVA - Jednou z možností, ako svoju peňaženku uchrániť od prílišného zdražovania benzínu a nafty, je používanie skvapalneného plynu.

Na zemný plyn jazdia od začiatku tohto roka aj autobusy v Nitre. Sú približne o 30 percent drahšie ako bežné vozidlá s naftovým motorom, ale pri 60-tisíc najazdených kilometroch môžu ročne ušetriť až pol milióna korún. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Jednou z možností, ako svoju peňaženku uchrániť od prílišného zdražovania benzínu a nafty, je používanie skvapalneného plynu. Za niekoľko desiatok tisíc korún je možné do prakticky každého typu auta nainštalovať zariadenie na plynový pohon. Vodič sa potom môže rozhodnúť, či bude jazdiť na benzín alebo LPG (liquified petroleum gas - skvapalnený petrolejový plyn). Auto spotrebuje približne o desať percent plynu viac ako benzínu. Plyn je však aj po zvýšení cien nepomerne lacnejší ako benzín či nafta. Dnes stojí liter približne dvadsať korún. Dá sa kúpiť na približne tristo plničkách po celej krajine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za prvý polrok 2005 sa podľa asociácie petrolejárov predalo takmer 9,3 milióna litrov plynu, čo je o 74 percent viac ako za prvých

šesť mesiacov vlani. "Ja som nárast nepocítil, tankovať chodí toľko ľudí ako pred rokom. Odvtedy však pribudlo množstvo nových plničiek. Najviac áut chodí v lete, vtedy radi tankujú aj poľskí turisti. Jazdia k nám autá všetkých značiek, aj načierno poprerábané," hovorí majiteľ plničky v Krupine Ján Sloboda.

Nárast klientov zaznamenali aj vo firmách, ktoré prerábajú autá na plyn. "Je určite väčší záujem, ľudia ceny pohonných látok vnímajú citlivo," hovorí Miroslav Oravec z bratislavskej firmy Globus.

Prílišná byrokracia

Najväčšou bariérou rozvoja plynofikácie slovenských áut je postoj štátu. Proces vybavovania je zložitý a finančne aj časovo oveľa náročnejší. Štát doteraz certifikoval pohon na plyn len v určitých typoch áut. Ide o všetky autá značky Škoda, niektoré typy Daewoo, Lada, Seat, Fiat a Suzuki. Majitelia týchto áut so získaním technického preukazu nemajú väčšie problémy, ak im zariadenie namontovala firma s licenciou.

SkryťVypnúť reklamu

Horšie je to pri všetkých ostatných typoch áut. Po namontovaní plynového zariadenia musí majiteľ auta zájsť na kontrolu do štátneho skúšobného ústavu v Žiline. Tu však skontrolujú len vozidlá bez emisného systému. Vodiči áut s katalyzátorom musia zájsť na ďalšie kontroly do notifikovaných skúšobní. Najbližšie sú v Pardubiciach, Prahe, Budapešti. Kontroly stoja tisícky korún.

"Keď som si prepočítal všetky náklady, zistil som, že by ma prebudovanie na plyn vyšlo takmer 100-tisíc korún. Je to pre mňa nenávratná investícia. Nerozumiem, prečo štát viac nepodporuje túto ekologickú formu paliva," myslí si bratislavský vodič Opelu Zafira. Podľa jeho slov ho zaskočilo aj to, že Slovensko neuznáva ani certifikáciu vydanú iným štátom únie.

SkryťVypnúť reklamu

Nezáujem štátu

Proces získania dokladov na prerobené auto je na Slovensku zložitejší ako v iných krajinách. "V Čechách je prestavba na plyn vnímaná ako doplnok, okrem ceny za inštaláciu zaplatí vodič úradom len sto českých korún. U nás zákon hovorí o prerobení vozidla, za kontroly v skúšobniach zaplatí individuálny žiadateľ približne 20-tisíc korún," hovorí Oravec. Podľa neho sa dnes prerábajú všetky autá, najväčší záujem je o plynofikáciu certifikovaných. Vodiči, ktorí predtým používali staršie vozidlá na LPG, si podľa toho, či je značka certifikovaná, vyberajú typ nového auta.

Dať si auto upraviť bez vybavenia dokladov sa neodporúča. Policajti často kontrolujú autá vychádzajúce z plničiek LPG a vodičom s nelegálnou úpravou berú doklady.

SkryťVypnúť reklamu

Štát prílišný záujem na hromadnej plynofikácii aj napriek ekologickosti LPG pohonu nemá. Z litra benzínu vodiči zaplatia spotrebnú daň 15 korún, za liter plynu je to niečo vyše štyroch korún. Štát zarobí viac aj na 19-percentnej DPH za drahší benzín.

Počas dvoch dní nám ministerstvo dopravy svoje vyjadrenie k téme nedoručilo.

Stlačený plyn

Ďalším alternatívnym palivom je stlačený zemný plyn. CNG (Compressed Natural Gas) nie je natoľko rozšírený ako LPG. Zemný plyn nie je možné tak ľahko skvapalniť ako propánbutánovú zmes. Znamená to vyššie náklady na skladovanie paliva aj budovanie čerpacích zariadení a úprav v aute. Cena CNG je ešte nižšia ako cena LPG. Jazdné vlastnosti aj spotreba pri oboch palivách sú podobné.

Medzi schválenými typmi vozidiel na pohon zemným plynom sú Škoda Felícia aj Oktávia. Častejšie ho využívajú väčšie vozidlá, ako smetiarske autá či autobusy hromadnej dopravy. Dôvodom, prečo CNG nie je veľmi obľúbený u vodičov osobných áut, je aj nedostatok čerpačiek. Na Slovensku je ich zatiaľ šesť.

SkryťVypnúť reklamu

LPG (Liquified Petroleum Gas)

LPG - je skvapalnená zmes propánu a butánu. Plyn je bez farby a zápachu, na rozoznanie sa doň pridáva aromatická látka. Nie je jedovatý, ale je mierne toxický. Pri jeho spaľovaní sa vylučuje menej škodlivých emisií. Vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropnej suroviny. Výkon motora sa znižuje asi o desať percent. Nádrž na plyn sa montuje spravidla do kufra, buď do priestoru pre rezervu alebo do batožinového priestoru. Vodič sa potom môže rozhodnúť, či na pohon využije plyn alebo benzín.

V niektorých krajinách, ako Taliansko alebo krajiny Beneluxu, jazdí na LPG vyše tretina všetkých vozidiel. V Českej republike je legálne plynofikované každé desiate auto.

Výhody LPG:

lacnejšia prevádzka plyn je ekologickejší menej hlučný motor možnosť výberu (benzín-plyn) Nevýhody LPG:

SkryťVypnúť reklamu

vstupná investícia mierne nižší výkon menej priestoru v kufri mierne vyššia spotreba byrokracia pri inštalácii Certifikované autá

Prestavba na LPG (v Sk)

Favorit 15-20 000

Felícia 20-30 000

Oktávia 25-40 000

Fabia 20-30 000

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu