(19,50 % platných hlasov - 36 kresiel), SDKÚ (15,09 % - 28 kresiel), Smer (13,46 % - 25 kresiel), SMK (11,16 % - 20 kresiel), KDH (8,25 % - 15 kresiel), ANO (8,01 % - 15 kresiel) a KSS (6,32 % - 11 kresiel),
HZDS
December 2002 až december 2003 - prvé vážne zmeny v zložení parlamentu nastali už štyri mesiace po voľbách. Dôvodom bola nespokojnosť časti poslancov s tým, že strana na čele s Vladimírom Mečiarom nevyvodila dôsledky za neúspech v parlamentných a komunálnych voľbách.
Nespokojencov viedol Vojtech Tkáč. Zvyšok skupiny tvorili Miroslav Abelovský, Jozef Brhel, Jozef Elsner, Ján Gabriel, Ján Mikolaj, Ivan Kiňo, Gustáv Krajči, Ladislav Polka, Igor Pinkava a Rudolf Žiak. Táto skupina neskôr založila novú politickú stranu Ľudovú úniu. V nej teraz pôsobí iba Gabriel, Krajči a Pinkava.
Veľká časť týchto poslancov sa neskôr stala nezávislými a často vládu podporujú. Polka a Elsner vstúpili do klubu ANO, Tkáč sa stal členom klubu strany Smer, Mikolaj vstúpil do SNS, Žiak do HZD.
Apríl 2005 - stranu opustil Dušan Jarjabek, vstúpil do klubu Smeru.
Jún 2005 - stranu opustili Miroslav Maxon a Eva Antošová, obaja sú nezávislí.
SDKÚ
Kauza Skupinka - december 2003 - kauza skupinka, ktorá viedla k odvolaniu šéfa NBÚ Jána Mojžiša a ministra obrany Ivana Šimka, spôsobila, že vláda definitívne stratila v parlamente väčšinu. Od tohto obdobia musí kabinet pred každým hlasovaním stále hľadať potrebný počet poslancov. Často ich získava z početnej skupiny nezávislých poslancov, čo vyvoláva podozrenia z kupovania hlasov a korupcie.
Klub SDKÚ po kauze opustili Ivan Šimko, Zuzana Martináková, Peter Bódy, Zuzana Plháková, Jozef Hurban, Alexej Ivanko a Ľubica Navrátilová. Plháková sa neskôr do SDKÚ vrátila, zvyšok založil stranu Slobodné fórum. Potom, ako kreslo predsedu získala Martináková, Šimko opustil aj túto stranu.
Jún 2004 - poslanecký klub SDKÚ posilnil Jozef Banáš, ktorý predtým odišiel z ANO.
ANO
Máj 2003 - poslanecký klub ANO opustil Anton Danko. Za dôvod označil konfrontačnú politiku strany a neplnenie volebných sľubov. Stal sa nezávislým, v septembri 2005 sa opäť vrátil do klubu ANO.
August 2003 - z politiky odišiel podpredseda strany Imrich Béreš, na jeho miesto nastúpila Iveta Henzélyová, ktorá v súčasnom spore stojí na strane predsedu strany Pavla Ruska a prešla s ním do opozície.
September 2003 - do parlamentu prišiel z funkcie ministra hospodárstva Róbert Nemcsics. Do klubu ANO nevstúpil, stal sa nezávislým poslancom, vládu podporuje. Namiesto Nemcsicsa išiel do vlády šéf strany Pavol Rusko.
November 2003 - Branislav Opaterný, pôvodne člen klubu ANO, už ako nezávislý poslanec vstúpil do SF, kde pôsobí ako nezávislý poslanec.
Jún 2004 - poslanecký klub SDKÚ posilnil bývalý člen ANO Jozef Banáš.
Máj 2005 - z klubu odišiel Ján Drgonec, podobne ako Danko sa do neho prednedávnom vrátil a je v Lintnerovej skupine.
Kauza Zmenky august - september 2005
Táto kauza, ktorá viedla k odchodu Pavla Ruska z vlády a rozpadu koalície, rozbila aj poslanecký klub ANO. Skupina poslancov okolo Ľubomíra Lintnera deklaruje podporu vládnej koalícii. Tvorí ju aj s Lintnerom 9 ľudí, z klubu neštandardne odišiel predseda ANO Pavol Rusko a tri poslankyne. Všetci štyria sa už hlásia k opozícii. Po ich odchode už vláda nie je schopná ani s pomocou nezávislých poslancov získať v parlamente potrebný počet hlasov - má iba 66 poslancov.
V klube ANO došlo aj k ďalším zmenám, ktoré súviseli s výmenami na vládnych postoch, ale nemali vplyv na rozloženie síl v parlamente.
SMK
Zomrel poslanec Zsolt Komlósy, včera opozícia bojkotovala schôdzu, na ktorej mal nastúpiť do parlamentu jeho náhradník. Aj tento hlas koalícii chýba.
KSS
Z poslaneckého klubu odišiel Ivan Hopta a Herman Arvay. Druhý z nich podporuje vládnu koalíciu.