Vláda, ktorá vzišla z volieb v roku 2002, vo svojom pôvodnom zložení. Časom z nej odišli Robert Nemcsics, Ivan Šimko a Rudolf Chmel. FOTO - ARCHIV TASR |
je v tom, že by z nich mohla vzísť vláda s inou hospodárskou politikou, akú trhy očakávajú."
Tóth hovorí, že ľudia potrebujú určitý čas, aby si uvedomili kladné stránky prijatých reforiem a podľa toho sa správali vo voľbách. "Čím skôr by sa predčasné voľby uskutočnili, tým by bol tento čas kratší. Súčasnej vláde predčasné voľby nemôžu vyhovovať." Podľa Tótha však na trhoch prevláda názor, že sa vláda udrží a predčasné voľby nebudú.
Podobný názor má aj analytik Komerčnej banky Ján Vejmnělek z Prahy. "Po tom, čo vláda stratila v parlamente väčšinu, nikto neočakával, že vývoj na Slovensku bude bezproblémový," povedal.
Súčasné udalosti na slovenskej politickej scéne preto nie sú podľa neho prekvapením a finančné trhy už politické otrasy zapracovali do svojich očakávaní. "Dopad na kurz koruny by preto nemal byť výrazný a dlhodobý."
Pražský analytik sa stotožňuje s názormi, že predčasné voľby nie sú pre vládnu koalíciu výhodné, lebo by predstihli pozitívny dosah reforiem na životnú úroveň ľudí. "Kým si ľudia uvedomia, že sa im žije lepšie, trvá to určitý čas," myslí si Vejmnělek.
(iš)