Brownovi vyčítali, že na katastrofu reagoval príliš pomaly. Zábery, ktoré viac ako Ameriku pripomínali tretí svet, mnohých presvedčili, že na čele úradu, ktorý mal pomáhať, stál neschopný človek. Ich pocit potvrdzovali zistenia médií. Brown je právnik, ktorý pred príchodom do čela agentúry nemal so záchrannými prácami žiadnu skúsenosť. Denník The Washington Post zistil, že rovnako na tom bolo päť z ôsmich vrcholných predstaviteľov agentúry.
Bush ho do poslednej chvíle bránil. Minulý týždeň, keď bol v zničenej oblasti, dokonca povedal: "Brownie, odvádzaš dobrú robotu." Potom ho však stiahol z New Orleansu do Washingtonu a teraz Brown definitívne končí. Bolo to už neudržateľné.
Dôkazom, že Bush reagoval na tlak kritikov, je výber nového šéfa agentúry. David Paulison bol šéfom požiarnikov v Miami a práve odtiaľ má bohaté skúsenosti so záchrannými prácami po hurikánoch.
Demokrati sú spokojní. Zdôrazňujú však, že odvolať jedného človeka nestačí. "Som rád, že je preč. To však neznamená, že problémy s reakciami tejto vlády sa končia," povedal denníku The New York Times senátor Harry Reid.
Prvou vážnou skúškou bude rozdeľovanie kontraktov pre firmy, ktoré budú pomáhať so záchrannými prácami. Už teraz sa objavujú špekulácie, že Biely dom si postráži, aby najväčšie zákazky dostali firmy blízke prezidentovi. Podobne sa to stalo pri obnove Iraku.
Podľa denníka The Washington Post pôjde väčšina zo 62 miliárd dolárov, ktoré doteraz na pomoc po Katrine schválil Kongres, práve cez Federálnu agentúru pre riadenie záchranných prác. Jej nový šéf Paulison by mohol byť zárukou, že peniaze nepôjdu len po priateľskej linke.
Na novom šéfovi nie je totiž zaujímavé len to, že na rozdiel od predchodcu má plno skúseností. Podľa médií je to netypický človek v Bushovom okolí. Podľa článku z denníka The Miami Herald spred štyroch rokov bol Paulison registrovaným členom Demokratickej strany. Brown sa dostal na čelo agentúry ako osobný priateľ prezidenta.
MATÚŠ KOSTOLNÝ