Prvý pohľad po vstupe do divadla patrí Hviezdoslavovi.
O niekoľko týždňov bude známy nový majiteľ bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava a 50-ročná história tejto slávnej scény sa tým zavŕši. Je totiž viac ako isté, že nový majiteľ využije budovu na výnosnejšiu činnosť, akou sú divadelné predstavenia. Jedno divadlo skončí, aby o kilometer ďalej mohlo vyrásť druhé. Na otázky denníka SME odpovedá minister kultúry František Tóth.
Nebude podľa vás stratou, keď predajom DPOH verejnosť príde o tento tradičný priestor?
Verejnosť však nepríde o Činohru SND, ktorá je podľa mňa predovšetkým zosobnením divadla, lebo tá sa presťahuje do lepších podmienok v novej budove, a to je dôležité.
Nie je možné naložiť s budovou divadla tak, aby aj v budúcnosti slúžila kultúre?
Možno by sa dalo nájsť nejaké riešenie, ale zdroje z predaja DPOH budú použité na dostavbu nového SND. Taká je dohoda schválená vládou. Priznávam, DPOH je obeťou novostavby SND. Ale pozerám sa na to tak, že nové nahradí staré. Pred mesiacom v Bratislave odpálili jednu budovu dynamitom a o chvíľu tam vyrastú nové stavby.
Uzávierka prihlášok záujemcov o budovu DPOH je vo štvrtok. Koľko subjektov si doteraz prevzalo súťažné podmienky?
O administratívnu budovu SND prejavilo záujem 15 subjektov, o DPOH jedenásť.
Jediným kritériom zostala cena?
Áno. Ďalšie využitie divadla, ako aj nevyhnutná prestavba sú už vecou mesta - stavebného úradu a pamiatkarov.
Obsadenie výberovej komisie je už známe?
V najbližších hodinách dostanem návrh. V komisii by mali byť aj zástupcovia verejnosti, aby sa vylúčili akékoľvek pochybnosti o korektnosti výberu. Žiadny záujemca vrátane spoločnosti Truthheim nebude v súťaži zvýhodnený.
Truthheim, ktorý reprezentuje Eric Assimakopoulos a ktorý sa neúspešne uchádzal o novostavbu SND, má záujem o kúpu DPOH?
Nie je na tom nič prekvapujúce, keďže vlastní vedľajšiu budovu po VÚB.
Iniciatívy časti umeleckej obce na zachovanie pôvodného účelu DPOH sú teda zbytočné?
Vnímam tieto hlasy, ale nie je to seriózne. Riešenie, že peniaze na novostavbu SND pôjdu z predaja k nej priľahlých pozemkov, starej administratívnej budovy riaditeľstva SND na Gorkého ulici a Divadla P. O. Hviezdoslava, bolo akceptované v zásade všetkými stranami vrátane umeleckej obce a parlamentu. Zmeny stanovísk a zneisťovanie sú na škodu veci. Vedie to k tomu, že nedôvera medzi ministerstvom financií a mojím rezortom je už taká, že aj 500-miliónovú finančnú výpomoc ministerstvo financií podmieňuje konkrétnymi krokmi z našej strany: 200 miliónov sme dostali na základe zverejnenia inzerátov na predaj budov, ďalších 200 dostaneme, keď pripravíme kúpno-predajné zmluvy.
Vám divadelný priestor DPOH, ktorý má nesporne svoj genius loci, nebude chýbať?
Samozrejme, že bude. Ale veci sa majú tak, že nemôžeme len získavať, niečoho sa musíme aj vzdať.
Z histórie
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, jedna z dvoch scén Činohry SND, je v budove Národnej banky Slovenska postavenej v rokoch 1943-47. Projekt vzišiel z verejnej súťaže na budovu banky a komorného divadla, ktorá sa uskutočnila v roku 1941 a ktorú vyhral projekt Ing. arch. Eugena Kramára a Ing. arch. Štefana Lukačoviča. V roku 1944 bola hotová hrubá stavba, ale ďalej sa pokračovalo len vo výstavbe banky. Až po roku 1948, keď sa rozhodlo o pridelení divadelnej budovy Slovenskému národnému divadlu, sa ujasnili požiadavky na prevádzkové usporiadanie priestorov a technické vybavenie scény.Odborným poradcom pre scénickú technológiu divadla bol vedúci technickej prevádzky SND Vladimír Hazucha, ktorý vypracoval koncept projektu scénickej mechaniky, osvetlenia i zvuku.
Autorom pôvodnej výzdoby hľadiska, foyerov a opony bol František Gajdoš a mozaikové okná vo foyeri vytvoril Janko Alexy. Výstavba bola dokončená roku 1955 a v tom istom roku sa Činohra SND presťahovala z historickej budovy SND do nového, vlastného divadla. (Zdroj www.snd.sk)
Javisko a hľadisko DPOH. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Vitráže Janka Alexyho vo foyeri DPOH.