Tvár volieb 2005 - Paul Kirchhof. FOTO - ČTK/AP |
Bolo to vidieť aj počas pondelkovej televíznej debaty špičkových nemeckých politikov, v ktorej sa sociálnodemokratický kancelár Gerhard Schröder i minister zahraničných vecí Joschka Fischer (Zelení) sústredili na kritiku kirchhofovskej rovnej dane. Schröder dôvodil, že je nesociálne, keď má milionár percentuálne také isté daňové zaťaženie ako šofér autobusu.
Koalícia stavia do popredia, že Kirchhof navrhuje zrušiť dotácie ako nezdanené príplatky pre prácu v noci alebo daňové úľavy pre ľudí, ktorí dochádzajú do práce. "Jednoduchí ľudia" tak podľa nich budú mať nakoniec menej v peňaženke.
Vlastné návrhy na efektívnu reformu daňového systému nepredložila ani SPD, ani Zelení.
Profesor Kirchhof zdôrazňuje, že rovná daň je nanajvýš sociálna: zasiahla by hlavne lepšie a veľmi dobre zarábajúcich spoluobčanov, ktorí by už nemohli využívať nemeckú daňovú džungľu s veľkým počtom výnimiek na radikálne zníženie daňového základu. Týmto by "bohatí" vlastne financovali rovnú daň.
Koaličná paľba bola účinná. Počiatočné nadšenie CDU medzičasom vyprchalo. Takisto pod dojmom predvolebných prieskumov, podľa ktorých Nemci nie sú priveľmi nadšení jednotnou daňou. Mnohí kresťanskí demokrati tiež spochybňujú vplyv takejto ráznej reformy na príjmovú stránku štátneho rozpočtu.
Šéfka CDU Angela Merkelová tak musela zatrúbiť na ústup. Zdôraznila, že pre nasledujúce legislatívne obdobie by v prípade víťazstva opozície platil predvolebný program, podľa ktorého by sa pri zachovaní progresívnej dane mierne znížilo odvodové bremeno pre všetkých a neodbúrali by sa všetky daňové úľavy a privilégiá. Kirchhofov plán označila za "víziu", o ktorej by sa dalo reálne debatovať až v ďalšom volebnom období, po voľbách v roku 2009.