Gerhard Schröder a Angela Merkelová v poslednom predvolebnom televíznom súboji šéfov politických strán. Téma číslo jedna - Paul Kirchhof a jeho daňová reforma. FOTO - SITA/AP |
Je to ojedinelý jav. Výsledok predčasných volieb v Nemecku nemajú vo svojich rukách strany ani kandidáti na úrad kancelára. O vzostupe a páde preferencií rozhoduje jediný muž - Paul Kirchhof. Muž, ktorý nefiguruje na žiadnej straníckej kandidátke a v politike je úplným nováčikom, sa stal pre časť Nemecka zosobnením kapitalistického zla, pre druhú vizionárom a zárukou skutočných reforiem. A to všetko za niekoľko týždňov.
Keď v auguste šéfka kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová predstavila profesora Paula Kirchhofa ako finančného experta jej volebného tímu a budúceho ministra financií, mal bývalý sudca Ústavného súdu povesť brilantného vedca a angažovaného profesora na univerzite v Heidelbergu. Bol autorom návrhu daňovej reformy, ktorá by podľa vzoru krajín strednej a východnej Európy zaviedla rovnú daň - 25 percent pre fyzické osoby i firmy. To, čo ľudia na Slovensku strávili bez veľkých protestov, je ale na nemecké pomery príliš radikálne.
Vládna koalícia kancelára Gerharda Schrödera z neho okamžite urobila symbol všetkého, čoho sa Nemci obávajú. Zosmiešňuje ho ako neskúseného profesora, ktorý si z nich chce urobiť pokusných králikov a odskúšať si na nich svoje teórie. Je radikálny, nesociálny a siahne ľuďom riadne do peňaženky, tvrdia na každom volebnom vystúpení.
Sociálni demokrati (SPD) urobili z Kirchhofa postrach, a strašiť Nemcov nie je zložité. Podľa nedávnej štúdie má pri takmer 10-percentnej nezamestnanosti v krajine až 80 percent Nemcov strach o svoje zamestnanie. To sú čísla, ktoré šokovali aj renomovaných sociológov.
Neznámy profesor ich preto desí. Denne o ňom počujú v médiách, je na volebných plagátoch vládnych strán. Kirchhof zatienil jediný televízny duel Schröder - Merkelová a ani včerajšia posledná televízna diskusia šéfov politických strán sa mu nevyhla.
Bol to práve Kirchhof, ktorý vrátil sociálnym demokratom druhý dych. Potom, ako im začali stúpať preferencie, pritvrdili a pustili sa do symbolu pravicových zmien ešte ráznejšie.
A funguje to. Kirchhof, zdá sa, pripravil opozíciu o hladké víťazstvo v nedeľňajších voľbách a rozložil kresťanských demokratov (CDU) zvnútra. Čím je pokles preferencií strmší, tým je nespokojnosť v strane vyššia. Päť dní pred voľbami sami kresťanskí demokrati Kirchhofovu voľbu spochybňujú rovnako ako jeho daňovú reformu.
Problém pritom nie je Kirchhof. Ale Nemci. Vedia, že krajina potrebuje reformy, nie sú však pre to ochotní nič urobiť. Dokonca to vyzerá tak, že už nechcú zvoliť ani pravicovú vládu, ktorej sa ešte nedávno tak nahlas dožadovali.