Miroslav Grebeníček po dvanástich rokoch asi prestane šéfovať českým komunistom. FOTO - ČTK |
"Ja si myslím, že áno," odpovedal Grebeníčkov pravdepodobný nástupca Vojtěch Filip na otázku Lidových novín, či odchod jeho predchodcu zlepší vyjednávanie s ČSSD.
Filip síce tiež patrí k ortodoxným komunistom a ani pod jeho vedením asi stranu nečakajú žiadne hlbšie zmeny. Nie je však natoľko symbolom komunistických zločinov, ako Grebeníček, ktorého otec bol známy ako vyšetrovateľ ŠtB mučiaci politických väzňov.
Druhá strana je na takúto spoluprácu tiež pripravená. "Z môjho pohľadu oveľa legitímnejšie, než zostaviť vládu veľkej koalície, je vytvoriť minoritnú vládu sociálnej demokracie," povedal premiér a faktický líder ČSSD Jiří Paroubek denníku Právo.
Ako vždy síce opäť dodal, že by sa táto vláda uchádzala o podporu všetkých parlamentných strán. V českých pomeroch však môžu sociálni demokrati vládnuť menšinovo iba s podporou komunistov. Paroubek na naliehanie redaktora prisvedčil, že je mu podpora komunistov bližšia než veľká koalícia s občianskymi demokratmi.
Grebeníček stojí na čele KSČM 12 rokov a je najdlhšie úradujúcim predsedom českej politickej strany. Lídrom krajnej ľavice sa stal v roku 1993, po neúspešnom pokuse o reformu strany, vrátane zmeny jej názvu. Komunisti sa pod jeho vedením po celý čas hlásili k prednovembrovým pomerom a pripúšťali iba "menšie chyby" pri budovaní komunistickej diktatúry.
Napriek tomu sa v posledných rokoch postupne dostávajú z politickej izolácie. Pravidelne s nimi rokoval už predchádzajúci líder ČSSD Miloš Zeman.
V posledných voľbách v roku 2002 získala KSČM pätinu mandátov v dolnej komore parlamentu. Filipa zvolili za podpredsedu parlamentu - prvý raz od novembra sa komunista dostal do takej vysokej pozície.
Ďalší krok urobil Václav Klaus, ktorý bol zvolený za prezidenta aj s podporou komunistov výmenou za sľub, že ich pri rôznych príležitostiach nebude ignorovať, ako to robil jeho predchodca Václav Havel.
V uplynulých dvoch rokoch sa komunisti opakovane ponúkali sociálnym demokratom za partnerov. ČSSD viackrát prijala ich podporu v parlamente. Je pravdepodobné, že sa ČSSD s komunistami spojí, ak jej to po budúcoročných voľbách umožní zostať pri moci.
Nie je to úplne nerealistický plán. Favoritom volieb je síce stále ODS, ak však bude pokračovať rast volebných preferencií sociálnych demokratov, môže nastať situácia, keď budú mať druhá ČSSD a tretí komunisti spolu parlamentnú väčšinu.
PETER MORVAY