Využívanie slnečného žiarenia na ohrev úžitkovej vody pre domácnosť, na kúrenie alebo ohrev vody do bazénov sa dnes stáva už bežným javom. V susedných krajinách - v Rakúsku, Nemecku alebo Českej republike - sa slnečné kolektory rozšírili už dávnejšie aj v dôsledku štátnej podpory ekologických spôsobov získavania elektrickej energie. O tieto technológie sa však začínajú zaujímať aj ľudia na Slovensku. Prečo?
Zmenu správania sa majú na svedomí najmä stále sa zvyšujúce ceny energií - viac ako ekologické hľadisko zaujíma väčšinu ľudí prirodzene ekonomická stránka veci. "O slnečných kolektoroch sme uvažovali už dlhší čas, ale donedávna bola pre nás problematická návratnosť," hovorí Jaro Balažovič z Vojky nad Dunajom. "Teraz sa situácia zmenila. Po prvé podstatne vzrástli ceny energií a po druhé poklesli ceny komponentov, lebo je väčšia konkurencia na trhu. Takže už pred rokom - dvoma sa ľudia začali veľmi zaujímať o slnečné kolektory. Aj bez štátnych dotácií je dnes už totiž návratnosť veľmi rozumná."
Na našom trhu je už množstvo komponentov od našich aj zahraničných výrobcov - počnúc slnečnými kolektormi cez riadiace jednotky a špeciálne izolácie až po zásobníky na vodu. Neskúsený investor však môže mať pri výbere hodného zariadenia problémy - nie vždy totiž musí platiť, že tie najdrahšie komponenty sú aj najkvalitnejšie. A pretože prospekt každého výrobcu prirodzene chváli vlastné výrobky a bežní spotrebitelia ešte nemajú s inštalovaním a využívaním tejto techniky dostatok skúseností, platí aj tu "dobrá rada nad zlato": obráťte sa na odborníkov - energetikov. Tí by vám mali navrhnúť vhodný systém a vysvetliť jeho klady (a aj prípadné zápory) aj princípy jeho fungovania. Jedna z takýchto dobrých rád znie: oplatí sa kupovať za-riadenia vyrábané na Slovensku, pretože ich úroveň je porovnateľná so zahraničnými a cena je pri rovnakom výkone takmer o polovicu nižšia.
A na Slovensku má využívanie slnečnej energie perspektívu - i keď sa (aj z finančných dôvodov) predbežne nedá uvažovať o tom, že by plne nahradila iné energetické zdroje. Hoci je v niektorých oblastiach najmä na juhu krajiny pomerne veľa slnečných dní, v našich klimatických podmienkach je využitie slnečných kolektorov ideálne na ohrev teplej úžitkovej vody a čiastočne aj na temperovanie objektov. Nedá sa však uvažovať, že by mohli v plnej miere nahradiť aj iné spôsoby vykurovania. "Ak by sme chceli využívať kolektory aj na kúrenie, museli by sme ich mať viac - približne päť - a pretože jeden stojí zhruba 14-tisíc, treba už uvažovať, či sa to oplatí z hľadiska návratnosti," vysvetľuje Jaro Balažovič. "Treba si totiž uvedomiť, že slnka je naj-menej práve v tom období, keď potrebujeme naj-viac teplej vody na kúrenie. Ale približne od polovice apríla do polovice októbra by nám dva slnečné kolektory mali pokryť celú spotrebu elektrickej energie na ohrievanie vody."
Na ohrev teplej úžitkovej vody nie sú potrebné závratné sumy peňazí - pre štvorčlennú rodinu postačia dva kolektory (v hodnote približne 30-tisíc korún) a 300-litrový zásobník (zhruba za 20-tisíc). Ostatné náklady tvoria najmä izolácie a odborná montáž zariadení. V oblastiach, kde je možnosť kúriť drevom, je ideálnou kombináciou k slnečným kolektorom trojvalentný bojler. "Takýto bojler má jednu špirálu na elektrický ohrev vody a dvoch hadov - jeden je pripojený na kolektory a druhý sa dá pripojiť na výmenník v krbových kachliach, ktoré máme vo vedľajšej miestnosti," hovorí Balažovič. "Tá slúži ako spálňa a zároveň pracovňa, preto sa tam v zime bude kúriť stále. Investícia do celého zariadenia bola asi päťdesiattisíc a predpokladám, že výrazne ušetríme na účtoch za elektrinu, takže počítam, že sa nám to vráti asi za päť rokov alebo, keď sa budú ďalej zvyšovať ceny energií aj skôr. Doteraz sme platili za elektrinu približne tridsaťtisíc ročne a z toho išlo na spotrebu v klasickom elektrickom bojleri asi pätnásť až osemnásťtisíc. Myslím, že teraz ušetríme asi desaťtisíc."
Výhodou slnečných kolektorov je aj to, že človek sa nemusí definitívne rozhodnúť, na aké účely ich bude využívať. "Je to skladačkový systém, takže keď zistíte, že sa to oplatí a sú peniaze na ďalšiu investíciu, nie je problém dokúpiť ďalšie kolektory a využívať ich povedzme aj na kúrenie alebo ohrievanie teplej vody v bazéne." n