Keď horúce leto vystriedajú šedivé vlhké a pochmúrne dni, oveľa radšej zaliezame pod perinu. Siahame po knižkách, na ktoré dosiaľ nebol čas a zababušení sa chúlime pod mäkučkou dekou v pohodlnom kresle, unášaní ich dejom. Možno sa vaše predstavy o teplom príbytku spájajú s kožušinami položenými pred zapáleným krbom, možno sa vám vybaví ten pocit, keď sa bosé nohy zaboria do jemného huňatého koberca.
Koberec v súčasnosti prežíva čas návratu. Strohé, sterilné a "zdravšie" podlahy z umelých či pravých parkiet, keramických povrchov alebo linolea dosiaľ preferovali rodiny, ktoré majú doma alergikov alebo tie, ktorým sa koberce jednoducho nepáčia. Nezameniteľné vlastnosti koberca znovu objavili ľudia, ktorí milujú teplo. Ktorí ho potrebujú pre vytvorenie pocitu naozajstného domova.
Rodiny so zmyslom pre pohodlie, uprednostňujú vo svojom interiéri teplé farby a oblé tvary a vyhýbajú sa prvkom s prevahou ocele, skla, betónu a kameňa. Pocit tepla pomáhajú vytvárať aj farby - niektoré nás dokážu aktivizovať, správne "nabudiť", iné majú priam sedatívny účinok.
Koberce by mali farbou, materiálom i povrchovou úpravou vhodne zapadnúť do jednotlivých miestností. Už v šľachtických sídlach v minulosti sa podieľali na vytvorení náležitej atmosféry - mäkké červené koberce dali punc veľkoleposti vstupným sálam, iné farby kobercov ste zase našli v romantických (ružových) salónikoch, v zelených loveckých izbách.
Lososová farba je hrejivá a krehká ako morské koraly
Dnes sú veľmi vyhľadávané odtiene okrovej, hnedej, oranžovej, žltej, červenej alebo bordovej. Ľahko sa kombinujú s farbami nábytku, dodávajú pocit tepla a dobrú náladu. Snáď najpredávanejším je však koberec s lososovým nádychom - táto farba je obľúbená pre svoju hrejivosť, jemnosť a krehkosť pripomínajúcu morské koraly. Veľmi žiadané sú aj biele, krémové až jemne béžové odtiene kobercov, pretože pôsobia dojmom čistoty a nežnosti ako biele lupienky orchideí, ruží alebo voňavých ľalií.
Odtiene modrej, zelenej, šedej a čiernej majú zase pozitívny vplyv na myslenie, i keď pôsobia chladnejšie.
V móde je bohatý, vysoký vlas
Najväčší dopyt je po menších kobercoch štvorcových alebo obdĺžnikových tvarov, ktoré umožnia vyniknúť i parketám, drevenej palubovke či kamennej podlahe. Ich výhodou je aj ľahká manipulácia. Najčastejšie si vyberáme rozmery 140 x 200 centimetrov 160 x 220 centimetrov a väčšie.
Zvlášť vyhľadávané sú tie s bohatým a vysokým vlasom - môžu byť z prírodných materiálov alebo z ich kvalitných imitácií. Vkus Slovákov je rôznorodý, mnohí aj dnes dávajú prednosť kópiám perzských kobercov alebo starobylých vzorov podľa Gianniho Versaceho.
Obľúbenosť kobercov však stúpa bez ohľadu na to, či uprednostníme veľké alebo menšie kusy, hladké, uzlíčkové, tkané, s vysokým alebo nízkym vlasom, s gumovým či textilným podkladom. Dôvod je jednoznačný - koberce nie sú len funkčné - majú aj významnú estetickú úlohu. Dodávajú imidž celému príbytku.
Návrat k jednoduchosti?
Jednoduchosť, prírodné materiály a tradičné vzory inšpirujú tých, ktorí obdivujú ručné tkanie. Na Slovensku tento spôsob výroby kobercov existuje už odpradávna - zručnosti a zdedené skúsenosti sa tu využívajú viac ako sto rokov pri domácej výrobe kobercov. Gazdinky zo stredoslovenských oblastí donedávna takto zužitkovávali zvyšky rôznych látok. A hoci je dnes veľa nových, moderných materiálov, ručne tkané koberce si nachádzajú cestu aj do moderných príbytkov.
Syntetické, vodoodolné, nehorľavé a elektricky vyhrievané koberce
Prírodné materiály sú však pomaly vytláčané syntetickými, ktoré majú čoraz dokonalejšie úžitkové vlastnosti. Ľahko sa čistia, nezošľapú sa, majú antialergénnu úpravu a sú antistatické (takže neelektrizujú a nepriťahujú prach na rozdiel od tých, ktoré sa vyrábali na počiatku éry umelých kovralov). V porovnaní s vlnenými materiálmi, ktoré zadr-žiavajú prach a časom plstnatejú, nepodliehajú nové syntetické druhy (PAD, PES, Polymers) tak rýchlo opotrebeniu a nestávajú sa útočiskom molí, roztočov a iných parazitov. A existujú už dokonca aj vodoodolné a nehorľavé druhy kobercov.
Ideálna je kombinácia umelých a prírodných materiálov v približnom pomere 1:3.
Elektricky vyhrievané koberce ocenia najmä ľudia s večne studenými nohami, ale blahodárne pôsobia aj na stuhnuté svalstvo. A pretože pri takomto koberci môžete zabudnúť na hrubé ponožky a uzavreté papuče, uplatní sa najmä na horských chalupách a v bytoch, pod ktorými sa nenachádzajú vykurované miestnosti.
Tieto koberce sú rôznych veľkostí a majú v sebe zabudované ploché vyhrievacie telieska. Fungujú ako príjemné doplnkové kúrenie v miestach, kde pociťujeme najväčší chlad od zeme. Obojstranná vyhrievacia fólia je všitá do záťažového koberca, na konci ktorého je elektrický kábel s vypínačom. n
Ohrozujú koberce zdravie?Ak si porovnáme frekvenciu chorôb z prechladnutia u detí, ktoré sa pri hre povaľujú na linoleu, keramickej podlahe alebo parketách s deťmi hrajúcimi sa na kobercoch alebo na vykurovanej podlahe, dospejeme k zisteniam: sústavný chlad môže mať na svedomí častejšie zápaly močových ciest a bolesti v oblasti krížovej chrbtice.
Ochorenia dýchacích ciest sú u detí v chladných obdobiach roka takmer na dennom poriadku a ich recidíva často skĺzne do nekonečných alergických problémov. Rodičia alergikov sa neraz domnievajú, že odstránením kobercov vytvoria dieťaťu čistejší, hygienickejší domov. Nevedia, ako veľmi sa môžu mýliť. Dieťa je totiž na hladkej podlahe oveľa viac vystavené vdychovaniu prachu a čiastočiek peľu, srsti alebo peria. Koberce naopak zabránia voľnému pohybu nečistôt, udržia drobné čiastočky vo svojich vláknach a kvalitný vysávač si s nimi nakoniec poradí.
Dajte si pozor na nesprávne položený koberecPôsobí neesteticky a navyše môže spôsobiť zranenia. O vytvorené "bubliny" ľahko zakopnete. Prekážať môžu i zvlnené miesta alebo aj tie, v ktorých sa prekrývajú viaceré vrstvy kobercov.
Koberec by sa nemal pod tlakom voľne pohybovať. Niektoré však nedisponujú protišmykovým podložením. Celoplošný koberec môžeme napríklad podlepiť po okrajoch obojstrannou lepiacou páskou. A naopak - ak chceme zabrániť tomu, aby sa koberec spodnou vrstvou "neprisal" k zemi, dávame podeň vrstvu novín alebo prášok.
Koberec je pre väčšinu našich rodín veľká investícia - preto si treba jeho kúpu dobre premyslieť. Miestnosť treba zmerať s presnosťou na centimetre vo všetkých rohoch - rozmery protiľahlých stien sa môžu líšiť! Je dobré poradiť sa aj s odborníkmi, na aký druh povrchu sa hodí, ktorý typ koberca, nakoľko ho môžeme zaťažovať, či unesie napríklad nábytok na kolieskach bez vizuálnych zmien. Aj vzor a farbu treba vyberať nadčasovo - aby sa nám nový koberec zakrátko nezunoval.
Najviac namáhané časti koberca môžeme tiež chrániť ľahkými minipokrovčekmi, ktoré sú farebne zladené s podkladom a tvarovo príťažlivé.