Neporaziteľní Švajčiari sa nepodrobili. Radšej vyhlásili neutralitu

Bolo to v decembri 1481, keď sa farár Heini cez ľad a sneh ponáhľal za bratom Klausom. "Klaus, je vojna." Ešte síce netiekla krv, ale Švajčiari sa na zhromaždení tak neúprosne hádali o vojnovú korisť, že farár Heini sa právom obával občianskej vojny.

FOTO - ARCHÍV

Brat Klaus, vlastným menom Mikuláš z Flue, sa začal modliť a nadiktoval rozhádanému davu posolstvo, o ktoré sa Švajčiari opierajú dodnes. "Nemiešajte sa do cudzích sporov - a nespájajte sa s cudzím panstvom!" Brat Klaus vtedy uzmieril rozhádané kantóny a pomohol Švajčiarsku, aby sa nerozpadlo. Veta, ktorú vtedy vyslovil, napokon predznamenala aj charakter štátu. Švajčiarsko si pred 490 rokmi zvolilo neutralitu. Bolo to 14. septembra 1515.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čase, keď brat Klaus uzmieroval rozhádané švajčiarske kantóny, Švajčiari ani netušili, čo to neutralita je. Ku koncu 15. storočia mali jednu z najkvalitnejších európskych armád a chuť rozširovať svoje územie, ktoré si vydobyli od Habsburgovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenskú taktiku Švajčiarov úspešne kopírovali okolité armády a jej vojaci sa stali vyhľadávanými profesionálmi. Nie náhodou si pápež Július II. vytvoril v roku 1506 osobnú pápežskú gardu práve z vychýrených Švajčiarov, ktorí strážia múry Vatikánu dodnes.

Povesť neporaziteľnej švajčiarskej armády však už nemala trvať dlho. V septembri 1515 ju čakal boj pri Marignane. Bola to posledná veľká bitka, ktorú Švajčiari viedli.

Postavili sa proti nim Francúzi, ktorých viedol bojovný, 20-ročný František I. Chcel získať naspäť Milánske vojvodstvo. Švajčiari boli skvelí vojaci, ale francúzske vojsko malo silné delostrelectvo a úctyhodných 12-tisíc jazdcov. To sa v konečnom dôsledku ukázalo na bojisku ako rozhodujúce.

Švajčiari prehrali bitku, namiesto toho, aby sa podrobili, vymysleli jedinečný politický ťah. Štrnásteho septembra 1515 vyhlásili, že viac nebudú viesť útočné vojny a svoju expanzívnu politiku zastavujú. Bojovní Švajčiari vyhlásili neutralitu.

SkryťVypnúť reklamu

V tom období ich mala ochrániť nielen pred vojnami zvonku. Mala jednotlivým regiónom vnútri konfederácie zabrániť hľadať si spojencov za hranicami a bojovať proti sebe navzájom. Neutralita znamenala, že švajčiarski vojaci prestanú bojovať pod cudzími zástavami, hoci švajčiarski žoldnieri nebrali neutralitu ešte dlho príliš vážne.

Neutralita ochránila Švajčiarov aj v čase reformácie a vnútorných náboženských konfliktov, ktoré krajinu rozdelili. Násilie medzi katolíckymi a protestantskými kantónmi trvalo až do 17. storočia, ale neutralita znepriatelené strany odradila, aby si na pomoc povolali sily zvonku.

Šikovnou diplomaciou sa krajine podarilo vyhnúť tridsaťročnej vojne (1618 - 1648) i dvom svetovým vojnám v 20. storočí. Desať rokov pod nadvládou Napoleona Bonaparteho bolo jedinou výnimkou za takmer päť storočí trvajúcej neutrality. Po jeho porážke Viedenský kongres v roku 1815 obnovil nezávislosť Švajčiarska a garantoval jeho neutralitu.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný vojenský konflikt na území Švajčiarska bola Sonderbundská vojna medzi katolíckymi a protestantskými kantónmi v roku 1847. Trvala kratšie ako mesiac a zahynulo v nej menej ako sto ľudí.

Dnes patrí Švajčiarsko k najvyspelejším krajinám sveta a ako neutrálna krajina je prirodzeným sídlom mnohých medzinárodných organizácií. Neutralita už však vyzerá inak. Švajčiarski vojaci sa zapájajú do mierových misií a švajčiarski politici stále častejšie obsah neutrality spochybňujú.

"Vysokopostavení ľudia v politike, diplomacii a verejnej správe s tým dnes majú problém. Vo švajčiarskom národe je však neutralita dobre zakotvená, pretože ľuďom zabezpečuje slobodné vyjadrenie názoru. Štát nesmie zastupovať svojich občanov navonok," hovorí profesor Christoph Mörgeli. Prieskum z roku 2001 mu dal za pravdu. Až 83 percent Švajčiarov je za zachovanie neutrality.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - prvá obeť železničnej dopravy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu