Chémia a informatika - to sú dva predmety v ktorých niekoľkí žiaci opäť dokázali svoje kvality. |
Slovenským žiakom sa opäť podarilo dosiahnuť vo svete zopár skvelých úspechov. Napríklad na medzinárodnej chemickej olympiáde si naši gymnazisti vybojovali štyri medaily: jednu zlatú, jednu striebornú a dve bronzové. "Je to úspech, ktorý opäť pomohol zviditeľniť Slovensko. Naši študenti potvrdili, že sa v prírodovedných predmetoch sa radia k medzinárodnej špičke," neskrýval svoju radosť minister školstva SR Martin Fronc.
37. ročník chemickej olympiády prebehol v taiwanskom Taipei. Slovenskí žiaci súťažili v náročnej konkurencii 225 súťažiacich z 59 krajín sveta.
Slovenskú delegáciu, ktorú vyslalo a finančne podporilo ministerstvo školstva, tvorili Anton Repko z Gymnázia v Prešove (zlatá medaila), Michal Májek z Gymnázia v Bratislave (strieborná medaila), Peter Štacko z Gymnázia v Prievidzi (bronzová medaila) a Soňa Hospodáriková z Gymnázia v Martine (bronzová medaila).
Držiteľ zlatej medaily Anton Repko patrí kmimoriadnym talentom v oblasti prírodných vied. Zúčastnil sa na štyroch medzinárodných chemických olympiádach v rokoch 2002 až 2005 a na každej získal medailu.
Martin Fronc považuje výsledok slovenského družstva za veľký úspech, ktorý vôbec nie je náhodný. Za posledných šesť rokov získali naši žiaci na Medzinárodnej chemickej olympiáde celkom 23 medailí, z toho 4 zlaté, 8 strieborných a 11 bronzových.
Mimoriadny úspech zaznamenali aj štyria slovenskí gymnazisti, ktorí si z Medzinárodnej olympiády v informatike priniesli štyri zlaté medaily. V neoficiálnom poradí krajín sa tak Slovensko umiestnilo na prvom mieste spolu s Čínou a USA.
Slovenskú republiku úspešne reprezentovali a medaily získali: Michal Burger a Jakub Závodný a František Simančík, všetci z Gymnázia
Grösslingová v Bratislave, a Peter Perešíni z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici.
Tohtoročná Medzinárodná olympiáda v informatike sa uskutočnila v Poľsku-
V poradí už 17. ročníka prestížnej súťaže sa zúčastnilo 276 stredoškolákov zo 72 krajín sveta. Počas dvoch súťažných dní museli študenti v priebehu piatich hodín naprogramovať riešenia troch algoritmických úloh. (sr)