Zatiaľ nezverejnený návrh pripravovaného školského zákona má podľa zistení denníka SME 219 paragrafov a vyše 200 strán. Hoci je v ňom aj niekoľko známych vyhlášok napríklad o prijímaní na školy, o ukončovaní štúdia či o typoch škôl a školských zariadení a poplatkoch za ne, nájde sa v ňom aj niekoľko noviniek:
* Po novom by už prvý stupeň základných škôl nemali tvoriť ročníky 1 až 4, ale 1 až 5. Druhý stupeň budú ročníky 6 až 9.
* Rodičia budú môcť učiť svoje deti aj doma, ak sú kvalifikovanými učiteľmi, alebo ak si takého zoženú a zaplatia.
* Školy si budú môcť samy tvoriť vzdelávacie programy (minimum bude určovať štát, zvyšok si budú môcť dotvoriť podľa toho, na čo sa chcú špecializovať). Tým sa začnú diferencovať a ponúkať rôzne vzdelávacie programy, a rodičia tak získajú väčší výber.
* Učitelia budú motivovaní k tomu, aby sa stále vzdelávali. Za každé školenie, ktoré absolvujú, budú dostávať body. Za presne určený počet bodov sa im zdvihne plat.
* Niektoré jazykové skúšky už budú môcť byť uznané ako maturita.
* Školy by už nemali žiakov učiť len suché fakty a encyklopedické údaje. Po novom by ich mali pripravovať aj na to, aby sa vedeli vyjadrovať, vysvetľovať, čítať s porozumením, vyhľadávať a používať informácie, a to aj v cudzích jazykoch, a tiež sa naučili analyzovať problémy a navrhovať ich riešenia.