Ceny benzínu
Minulú stredu tu ľudia spanikárili, že nebude dosť benzínu, a vrhli sa na pumpy. Ráno bola ešte cena za galón okolo 2,50 dolára. O pol deviatej večer som tankoval za 3,90 dolára. Trvalo mi však pol hodiny, kým som našiel pumpu s benzínom. Štyri čerpacie stanice v okolí už benzín nemali, pred väčšinou ostatných boli rady aspoň na pol hodiny. Američania nie sú zvyknutí čakať v radoch, a tak im nenapadlo vytvoriť jeden, namiesto toho mali rady pre každú čerpaciu búdku. Samozrejme, vznikli konflikty, ľudia sa začali predbiehať a aspoň v jednom prípade vytiahli aj zbrane. Našťastie, nestrieľalo sa.
Cestovanie
Pondelok bol miestny sviatok práce, jeden z mála voľných dní v Amerike a zároveň posledná príležitosť ísť v lete na výlet alebo za rodinou. Za desať rokov, odkedy som tu, som prvýkrát videl, že väčšina ľudí zostala doma. Jeden známy mal ísť na Floridu, ale bál sa, že tam nenatankuje.
Utečenci
Tí, ktorí sa dostali do Atlanty, nie sú utečencami v pravom zmysle slova. Sú to väčšinou ľudia, ktorí mali vlastné auto a dostali sa sem deň predtým, ako Katrina odfúkla pobrežie. Je medzi nimi veľa študentov alebo rodín s deťmi. Študenti a profesori Tulane University v New Orleans si už našli miesto na Georgia Tech a nám pripomenuli, že vtipy o hurikánoch a iných prírodných pohromách sú teraz nemiestne. Mladšie deti začali chodiť do tunajších základných a stredných škôl. A ich rodičia teraz nemajú problémy aspoň s pivom - v baroch ich všetci pozývajú.
Charita
Po teroristických útokoch na World Trade Center tu aktivita prepukla okamžite. Teraz sú však všetci akísi apatickí. Namiesto príbehov, ako ktosi zázračne prežil alebo zachránil niekoho iného, čítam iba o mŕtvych, potenciálnych chorobách a skutočných lupičoch. A kým sa toto deje, charita Pata Robertsona figuruje ako druhá najlepšia v zozname FEMA, federálnej organizácie na pomoc v krízach. Pat Robertson je človek, ktorý nedávno vyzval na zavraždenie venezuelského prezidenta Huga Cháveza a potom sa modlil za smrť aspoň jedného sudcu Najvyššieho súdu, aby tam Bush mohol dosadiť niekoho, kto by vyhlásil interrupcie za nezákonné. Koncom roku 2001 vyhlásil, že teroristické útoky 11. septembra boli Božím trestom za americkú dekadenciu. A teraz ide podporovať rozvoj a obnovu snáď najdekadentnejšieho mesta v USA.
To je však iba vrchol ľadovca. Iba v prípade Georgia Tech mám na výber šesť charít a každá je organizovaná študentmi, lebo oficiálne miesta sa ešte nezobudili. Zdá sa, že každý obchod, pumpa a križovatka má vlastnú charitu, a človek často nevie, na čo presne prispieva a či sa jeho peniaze dostanú tam, kam patria. Nie je to však iba problém Atlanty; napríklad PayPal sa zdá veľmi dôsledný v zatváraní charitatívnych účtov, ktoré sú automaticky podozrivé, lebo vo veľmi krátkom čase akumulujú veľké množstvo peňazí. Tak, ako náš systém nebol pripravený na hurikány, nie je pripravený na to obrovské množstvo pomoci, ktorú bežní ľudia ponúkajú.
purdes.blog.sme.sk
Autor: JOZEF PURDEŠ