Vzhľadom na to, že cenová i absolútna dostupnosť kvalitného maštaľného hnoja, najmä pri veľkých aglomeráciách, je problematická, môžeme si pôdu skvalitniť vlastnou produkciou humusu. Zároveň tak zlepšíme celkovú hodnotu pôdy, veď väčšina záhradiek vznikla na smetiskách, rumoviskách alebo iných menej bonitných až podradných pôdach.
Čo je humus? Je to úrodná poľnohospodárska pôda s vysokým obsahom organických látok, ktoré vznikli rozkladom rastlinných a živočíšnych organizmov. Získať ju môžeme rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšie a najdostupnejšie je kompostovanie zdravých zvyškov rastlinného materiálu a bezsemenných burín zo záhrady a z okolia, ktoré preložíme zeminou, prípadne obohatíme o umelé hnojivá (okrem dusíka, ktorý by unikal).
Záhradkári v lokalitách pod lesom alebo aj inde v chotári si môžu vyrobiť aj listovku . Vzniká rozkladom lístia (najvhodnejšie je bukové, javorové a lipové), ktoré v jeseni založíme, prekryjeme zeminou, primiešame umelé hnojivá (ako pri kompostovaní) a tiež prachové vápno. Listovku prikrytú zeminou v lete polievame močovkou alebo vodou, aby sa lístie lepšie rozkladalo. Vrstvy lístia nemajú presahovať 15 až 20 centimetrov, vrstvy zeminy 5 centimetrov. Do takto založenej listovky je vhodné "naočkovať" dážďovky, ktoré nájdeme pri rýľovaní záhrady. Po dvoch rokoch je vhodná na zapravenie do záhonov, čím zlepšíme štruktúru pôdy. Listovka je však chudobná na živiny.
Ďalším zo spôsobov výroby humusu je drvenie konárov, raždia z viniča, kukuričného kôrovia a podobne. Tento biologický substrát sa odporúča zmiešať s trávou a jemnejšími záhradnými odpadmi. K tomu pridáme umelé hnojivo a materiál vrstvíme (podobne ako listovku) so zeminou, polievame a pridáme dážďovky. Kompost možno použiť o dva až tri roky.
Skvalitnenie pôdy pomocou humusu sa záhradkárom oplatí najmä v suchých rokoch, keď dostupnosť vody z potokov alebo zo studní je nízka a jej cena od verejných dodávateľov je taká vysoká, že záhradkárčenie je stratové.
Autor: Ing. EMIL CVÍČELA