ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV |
V zeleninovej časti záhradky možno ešte vysievať priamo na záhony alebo hriadky semená zimného šalátu (odrody Altenburský a Humil), zimnej cibule (Augusta, Hiberna, Sibéria F1), špenátu (Herkules, Matador, Monores), reďkovky (Guľatá čierna, Karmina, Omny F1, Podlouhá bíla a Silverstar F1), kelu ozimného (Arkta a Ice Prince F1). Podľa lunárneho kalendára je na to optimálny 3. až 5. a 8. a 9. september. Vysádzať možno morené strúčiky cesnaku v odporúčanom termíne podľa lunárneho kalendára 28. až 30. septembra. V južnejších oblastiach sa sadí ešte aj v októbri. Z hľadiska alelopatie (znášanlivosti) je vhodné cesnak vysadiť medzi novovysadené jahody a nedávať ho do susedstva hlúbovín. Túto plodinu nesadíme po sebe aspoň tri roky. Nevhodnou predplodinou sú zemiaky a paradajky.
Sledujeme predpovede počasia a pred prvými mrazíkmi zberáme chúlostivé druhy, najmä zeleninovú papriku, paradajky a fazuľu.
Do polovice septembra môžeme do dobre pripravenej a pohnojenej pôdy vysádzať zdravé a dobre vyvinuté sadenice jahôd. Podľa lunárneho kalendára sa odporúča sadiť ich 1., 2., 10. a 11. septembra.
Blíži sa obdobie výsadby ovocných drevín, ktoré pripadá prevažne na október. Už dva až tri týždne pred výsadbou sa treba rozhodnúť pre tvary aj odrody a pripraviť jamy alebo rigoly.
V tomto mesiaci urobíme aj základný rez kôstkovín. Na prísnych tvaroch a zákrpkoch jadrovín môžeme po zbere ovocia vykonať rez rodivého obrastu. Potom ošetríme rezné rany.
Aj v tomto období robia ekologicky hospodáriaci záhradkári mechanické a biologické opatrenia proti chorobám i škodcom. Ide najmä o:
* priviazanie lepových pásov proti lezúcemu hmyzu na kmene ovocných stromov,
* negatívny výber rastlín napadnutých vírusovými chorobami,
* zhrabanie lístia ovocnín napadnutých chorobami a ich spálenie (zdravé lístie možno skompostovať),
* odstránenie výhonkov ovocnín napadnutých múčnatkou a výhonkov broskýň napadnutých psotou broskyňovou,
* odstránenie plodov napadnutých moniliózou a zber opadaných červivých plodov,
* zbieranie húseníc na hlúbovinách alebo ich postriekanie prípravkami Biobit FC alebo Biobit WP,
* dopĺňanie sladkej tekutiny do lapačov ôs a sršňov pri viniči a broskyniach,
* zberanie kukiel mlynárika ovocného na jadrovinách. Pri väčšom výskyte mravcov polievame ich cestičky macerátom z pŕhľavy prípadne kávovou usadeninou.