Druhý strom je 20-metrový smrek a nachádza sa 4 metre od prístavby rodinného domu, kde je kotolňa s plynovým potrubím a vykurovacím kotlom. Suseda som najprv ústne (to nepomohlo), potom doporučeným listom upozornil, aby stromy znížil, lebo v prípade víchrice alebo silného vetra môžu padnúť na moju stavbu, môže prísť k výbuchu plynu a zhorieť celý dom. Ani to nepomohlo. Napísal som teda na obecný úrad. Starosta nám odporučil, aby sme sa navzájom dohodli, pretože tento prípad nie je podľa obecného zriadenia súdne napadnuteľný. Touto odpoveďou dal susedovi najavo, že stromy nemusí znížiť. Ako si môže občan pomôcť v takomto prípade?
Právna úprava susedských vzťahov je obsiahnutá v paragrafe 127 Občianskeho zákonníka, ktorý ukladá vlastníkovi povinnosť správať sa spôsobom, ktorý je v záujme nerušeného výkonu práv iných vlastníkov. V rámci povinností uložených zákonom sa každému vlastníkovi veci zakazuje nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov priamymi alebo nepriamymi imisiami rôzneho druhu, ktoré zasahujú do sféry susednej veci. Tieto imisie môžu spočívať napríklad vo vnikaní osôb, zvierat a iných organizmov na cudzí majetok, v zásahoch pevnými, tekutými alebo plynnými látkami, ale aj v presahovaní konárov stromu alebo jeho koreňov na susediaci pozemok.
Úprava susedských vzťahov vychádza zo zásady vzájomnosti, to znamená, že ochrana poskytovaná právam dotknutého vlastníka veci musí byť adekvátna ochrane, ktorá prislúcha právam druhého vlastníka.
Pokiaľ ide o presahujúce vetvy stromu, zákon priznáva dotknutému vlastníkovi právo odstrániť vetvy presahujúce na jeho pozemok, môže to však urobiť iba šetrným spôsobom a vo vhodnom ročnom období, teda mimo vegetačného obdobia stromu. Zásah pri odstraňovaní prečnievajúcich vetiev musí byť primeraný, pričom posúdenie šetrnosti prístupu dotknutého vlastníka a vhodného ročného obdobia patrí medzi odborné otázky, ktoré by v prípade súdneho sporu posudzoval znalec.
Čo sa týka nebezpečenstva, ktoré vám hrozí spadnutím stromu stojaceho na susediacom pozemku, ideálnym riešením jeho odstránenia je dohoda so susedom. Ak dosiahnutie dohody nie je možné, budete pravdepodobne nútený obrátiť sa na príslušný súd so žalobou, v ktorej treba požadovať, aby súd zaviazal suseda na vykonanie primeraných opatrení alebo aj na odstránenie stromu, ktorý predstavuje nebezpečenstvo vzniku škody. Stav stromu a riziko škody posúdi pri súdnom konaní znalec v príslušnom odbore. Je vhodné, aby vašej žalobe predchádzala výzva adresovaná susedovi, v ktorej bude vyjadrená požiadavka a dôvody na odstránenie stromu.
Pravidlá a podmienky vstupu na susediaci pozemok sú upravené v paragrafe 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka. Vlastníci susediacich pozemkov sú vo všeobecnosti povinní si navzájom umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, a to za podmienky, že to nevyhnutne vyžaduje údržba alebo obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak by týmto vstupom vznikla škoda na susediacom pozemku alebo stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť.
Pod nevyhnutnou údržbou treba na účely uvedeného ustanovenia rozumieť opravy a úpravy stavieb tak, aby zodpovedali stavebnotechnickým, bezpečnostným a iným predpisom. Ak však vlastník susediaceho pozemku svoju povinnosť dobrovoľne nesplní a neumožní vám naň prístup, treba, aby ste sa vyslovenia povinnosti vlastníka susediaceho pozemku domáhali opäť súdnou cestou. V súvislosti s dôvodom, pre ktorý mienite požadovať vstup na susediaci pozemok (zateplenie domu) je však otázne, či táto činnosť spadá do kategórie nevyhnutnej údržby a či výsledok, ktorý sa má dosiahnuť vonkajším zateplením nie je možné dosiahnuť iným spôsobom, pri ktorom by nebola potrebná súčinnosť vlastníka susedného pozemku.