Slovensko slúži ako tranzitná krajina na ilegálny obchod so zbraňami už veľa rokov, vyhlásila v roku 2004 organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch. "Bratislavské letisko je miestom, ktorým prechádzajú podozrivé zásielky zbraní." Podľa správy v roku 2002 pravdepodobne cez Slovensko prešli bomby do Sýrie a odtiaľ do Iraku.
V roku 2001 slovenská vláda dostala tajnú správu, podľa ktorej sa zo Slovenska od roku 1993 vyviezli do rizikových teritórií, teda do Iraku, Iránu, Líbye, Sudánu, Sýrie, Pakistanu či Afganistanu, zbrane za 79,4 milióna korún. V súlade so zákonom bola podľa správy dodávka sulfidu sodného do Sýrie. Ministerstvo hospodárstva v minulosti odporučilo vývoz do Sýrie ukončiť. Známy je nelegálny vývoz tankov T-72 do tejto krajiny.
SIS vo svojej výročnej správe za rok 2001 napísala, že Slovensko sa pre nedokonalú legislatívu stalo koridorom aj na ilegálnu prepravu zbraní. Niektoré slovenské spoločnosti obchodujúce so zbraňami podľa nej využívali firmy z iných štátov, ktoré sa tak vyhli zodpovednosti za porušovanie embarga OSN a Európskej únie.
Obchodníci so zbraňami robia nelegálne obchody spravidla popri legálnych, zapojená je ruská a ukrajinská mafia v spolupráci so slovenským podsvetím. "Ide o ilegálne vyrobené zbrane (pištole CZ, samopaly SA 58 a SA 62, poľovné zbrane), zbrane z rozsiahlych armádnych skladov štátov bývalého Sovietskeho zväzu a zbrane pochádzajúce alebo smerujúce do oblastí vojnových konfliktov."
V poslednej správe za rok 2004 SIS napísala, že "boli zaznamenané opakované pokusy o vývozy do konfliktových oblastí a boli udelené licencie a zrealizované exporty vojenského materiálu do niektorých rizikových afrických krajín a jedného štátu z bývalého ZSSR".
(mož)